Marszałek jeszcze dołożył przedsiębiorcom

To świetna wiadomość dla samozatrudnionych, mikro- i małych firm dotkniętych pandemią Covid-19, którzy z braku środków dotąd nie „załapali się” na wsparcie udzielane przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości. Zarząd Województwa postanowił przeznaczyć na pomoc przedsiębiorcom dodatkowe 3,4 mln zł z Funduszy Europejskich. Oznacza to, że kolejne firmy z listy rezerwowej skorzystają z dotacji na kapitał obrotowy. W sumie do przedsiębiorców trafi ponad 105 mln zł, czyli aż o 30 milionów więcej niż pierwotnie planowano.

Zarząd Województwa Lubelskiego w ubiegłym tygodniu postanowił po raz kolejny, już piąty, zwiększyć pulę środków na bezzwrotne dotacje dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w sytuacji nagłego niedoboru lub utraty płynności finansowej spowodowanej pandemią Covid-19. Tym razem o 3,4 mln złotych.

Przypomnijmy! Program pomocowy LAWP cieszył się ogromnym zainteresowaniem i towarzyszyło mu wiele kontrowersji. Pierwszy nabór w lipcu ubiegłego roku został unieważniony z powodu zawieszenia się przeciążonej platformy do składania wniosków, a w powtórzonym sierpniowym pula dostępnych 74 mln zł została wyczerpana już po czterech sekundach! Pieniędzy wystarczyło dla co piątej firmy, a ponad 10 tysięcy przedsiębiorców, których wnioski wpłynęły po 4 sekundzie od uruchomienia naboru znalazło się na liście rezerwowej. Ze względu na tak duże zainteresowanie Zarząd Województwa postanowił najpierw zwiększyć pulę środków na dotacje o 15 mln, do 89 mln zł. Potem jeszcze czterokrotnie marszałek dokładał pieniędzy. Ostatecznie do przedsiębiorców trafi aż 105 mln.

– Zdajemy sobie sprawę, że potrzeby przedsiębiorców z regionu, których dotknęły skutki pandemii są bardzo duże. Dlatego też cały czas szukamy dodatkowych środków na ten cel – tłumaczy Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Dotychczas, w ramach finansowania kapitału obrotowego mikro- i małych przedsiębiorstw, LAWP wypłaciła już dofinansowanie 2695 przedsiębiorcom, na łączną kwotę ponad 90 mln zł. – Teraz weryfikacji i ocenie poddawane są kolejne wnioski. Minimalne dofinansowanie wynosi 7 845,11 zł – to pomoc na okres jednego miesiąca dla samozatrudnionego lub przedsiębiorcy zatrudniającego 1 pracownika na pełny etat, a maksymalna kwota wsparcia wynosi 164 747,31 zł – w przypadku 49 pełnych etatów w firmie wnioskującej o pomoc na 3 miesiące – przypomina Remigiusz Małecki, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Dzięki dodatkowym środkom dofinansowanie trafi w sumie do ponad 3000 firm z Lublina i województwa. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here