„Maryśka” do remontu!

Pomnik patronki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej wymaga szybkiej i gruntownej renowacji

Pomnik patronki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej wymaga szybkiej i gruntownej renowacji. Uczelnia ogłosiła akcję zbiórki pieniędzy na odrestaurowanie „Maryśki”, jak potocznie nazywany jest monument.


Od ponad 53 lat pomnik Marii Curie-Skłodowskiej jest symbolem największej lubelskiej uczelni. Twórcami monumentu są Marian Konieczny i Stanisław Ciechan. Po kilkudziesięciu latach potrzebna jest renowacja, która przywróci mu dawny blask. W tym celu Fundacja Absolwentów UMCS razem z władzami uczelni przygotowała specjalną akcję społeczną, która pozwoli poddać posąg restauracji. Darczyńcy, którzy wesprą finansowo cała inicjatywę, wpłacając kwotę w wysokości minimum 100 zł., otrzymają jako podziękowanie wyjątkową pamiątkę, dedykowaną patronce – polski banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł, który został wydany specjalnie na 100. rocznicę przyznania Nagrody Nobla polskiej chemiczce. Fundacja nagrodzi w ten sposób pięciu wpłacających.
Na remont potrzebne jest ok. 100 tys. zł. Naprawy wymaga w szczególności cokół i znajdujący się w nim słup żelbetowy obłożony blokami granitowymi. Potrzebne są też drobniejsze prace, jak np. czyszczenie i zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Prace zostaną przeprowadzone w zależności od efektów zbiórki, która ruszyła na początku stycznia. W pierwszych dniach dokonano ok. 20 wpłat.
Darowiznę przekazywać można zarówno przelewem, jak i gotówką w Biurze Rozwoju Kompetencji UMCS w wyznaczonych godzinach. Wcześniej należy wypełnić formularz na stronie www.faumcs.pl.
Joanna Niećko