Masz firmę? Masz i nowe obowiązki

Od nowego roku każdy, kto jest płatnikiem składek, będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych – przypomina ZUS.

PUE ZUS istnieje od 10 lat. Dla niektórych to spore ułatwienie, bo dzięki internetowej platformie można wiele spraw załatwić bez wychodzenia z domu (m.in. uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i składkach czy wysłać wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe). Korzysta z niej ponad 10,6 miliona użytkowników: osób fizycznych, lekarzy, płatników składek. Do końca roku profil na PUE musi jednak założyć każdy kto jest płatnikiem ZUS.

– Do tej pory właściciele małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników, nie mieli obowiązku posiadania indywidualnego konta. Od początku przyszłego roku każdy płatnik składek, nawet ten, który płaci składkę tylko sam za siebie, będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS, gdyż to właśnie tam będzie przychodziła korespondencja od nas i tylko drogą elektroniczną będzie można przesyłać dokumenty rozliczeniowe do ZUS. Założyć profil można podczas osobistej wizyty w placówce lub online, korzystając ze swojego profilu zaufanego – mówi Maciej Raszewski, p.o. regionalnego rzecznika ZUS w woj. lubelskim.

Z danych ZUS wynika, że aktywnego profilu na PUE nie ma jeszcze 9,4 tys. płatników z Lubelskiego. To głównie podmioty prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. (opr. pc)