Maszt niepodległości ma opiekuna

Spółka Abtrans z Lublina będzie opiekowała się „masztem niepodległości” na rondzie im. Romana Dmowskiego.


Przetarg w tej sprawie rozstrzygnął w ubiegłym tygodniu Wydział Gospodarki Komunalnej UM Lublin. Zwycięska firma będzie musiała m.in. wieszać i zdejmować flagi na maszcie czy utylizować te zużyte. Mają być one wymieniane mniej więcej co 6 tygodni. Umowa ma obejmować okres od 15 lutego do końca 2021 roku. Kwoty nie podano.

Przypomnijmy, że maszt na rondzie im. Romana Dmowskiego postawiono dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchodziliśmy ją w listopadzie 2018 roku. Budowa konstrukcji to pomysł fundacji „Ruch Solidarności Rodzin” i jej prezesa Marka Wątorskiego. Na czele komitetu honorowego stanęła Elżbieta Kruk, europosłanka Prawa i Sprawiedliwości. Na 35-metrowym maszcie zawisła polska flaga o powierzchni około 50 metrów kwadratowych. Idea budowy masztu nie wszystkim się podobała. Wstrzymania prac domagali się przedstawiciele Lubelskiego Ruchu Miejskiego. Wydaje się jednak, że obawy dotyczące „niewkomponowania się masztu w przestrzeń miejską” były niesłuszne.

Rok temu pisaliśmy o tym, że flaga wisząca na maszcie jest brudna. – Biel na sztandarze mocno zszarzała i wygląda to nieestetycznie. To nie wypada, by tak prezentowały się nasze barwy – ocenił jeden z naszych czytelników.

Konieczność ochrony symboli narodowych jest zapisana w polskiej Konstytucji. Jeden z jej zapisów stanowi, że „godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej”. R

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here