Matura na bis

W ubiegłym tygodniu tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych zdawali poprawkowe matury. Najwięcej z nich pisało egzamin z matematyki i języków obcych.

Do poprawkowej matury prawo mają ci maturzyści, którzy nie zdali wyłącznie jednego egzaminu. Jeśli noga powinęła im się na dwóch lub więcej przedmiotach, do poprawki mogą podchodzić dopiero w przyszłym roku. W województwie lubelskim do sierpniowych matur podeszło około 4,1 tys. osób.
– 2370 osób to tegoroczni maturzyści. Pozostała część, czyli około 1800 osób, to maturzyści z poprzednich lat. W liceach najwięcej osób poprawiało matematykę, a w technikach matematykę i języki obce – mówi Renata Janicka, z lubelskiego biura Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.
W Chełmie majowych matur nie zdało 179 uczniów. Zdecydowana większość z nich miała prawo do egzaminu poprawkowego i z niego skorzystała. Tak też było w Liceum Ogólnokształcącym w Siedliszczu. Do matury w sierpniowej sesji poprawkowej prawo mieli wszyscy tegoroczni maturzyści.
– Do egzaminu podeszło ośmioro uczniów, z czego troje to absolwenci z lat ubiegłych – mówi Wiesław Prażnowski, dyrektor szkoły. – Większość poprawiała matematykę, a jedna osoba język angielski.
Wyniki poprawkowych matur będą znane 12 września. (kw)