Melduję Tobie Polsko

Ostatnim sierpniowym akcentem festiwalu był monodramem „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego

Artyści z Krakowa i tematyka patriotyczna zdominowały sierpniowe koncerty w ramach tegorocznego XXIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby 2019, organizowanego w parafii pw. Św. Rodziny. Ostatni sierpniowy koncert – 28 sierpnia – był tego potwierdzeniem; z monodramem „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” wystąpił Przemysław Tejkowski.

W sierpniu usłyszeliśmy i obejrzeliśmy najpierw 7 sierpnia spektakl „Dziady. Cześć II” Adama Mickiewicza w wykonaniu aktorów młodego pokolenia z Krakowa, w tym Wojciecha Treli, uzdolnionego bratanka wybitnego aktora Jerzego Treli. On sam, wraz towarzyszącymi mu dwoma znakomitymi muzykami, a więc Konstantym Andrzejem Kulką (skrzypce) oraz Robertem Grudniem (organy) mistrzowsko interpretował w środę 14 sierpnia utwór Jana Pawła II „Oto Matka Twoja”.

I wreszcie w ostatnią środę wysłuchali monodramu „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” w wykonaniu krakowianina Przemysława Tejkowskiego. Ten wieczór był szczególny, przede wszystkim ze względu na temat: wybór postaci rotmistrza Witolda Pileckiego na bohatera ostatniej festiwalowej sierpniowej środy był podyktowany wyjątkową, ponieważ już 80-tą, rocznicą wybuchu II wojny światowej, w której tragicznej historii polski rotmistrz zapisał się dzięki swej ogromnej odwadze.

Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego w czasie wojny zorganizował ruch oporu wśród więźniów obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Przekazywanie potajemnych wiadomości z zewnątrz do współwięźniów w obozie, przekazywanie wiadomości o więźniach rodzinom, podtrzymywanie na duchu współwięźniów, organizowanie odzieży i żywności i rozdzielanie jej wśród więźniów obozu – to kilka z celów jakie sobie stawiano.

Rotmistrz W. Pilecki trafił do Auschwitz we wrześniu 1940 r., a uciekł z niego w kwietniu 1943 r. Opracowywał raporty na temat sytuacji w obozie koncentracyjnym. Po wojnie został aresztowany i stracony w 1948 r. Na ostatnim widzeniu z żoną przed śmiercią prosił, by codziennie czytała ich dwójce dzieci książkę „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempis.

Monodram „Melduje Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” to skrótowa wersja biografii Witolda Pileckiego. W jego postać od kilku lat wciela się aktor Przemysław Tejkowski, absolwent PWST w Krakowie, mający na swoim koncie kilkadziesiąt różnorodnych ról, od 2016 r. także wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej TVP.

Występ aktora w Lublinie oglądała ponad setka widzów. Poruszeni grą krakowskiego artysty lublinianie, generalnie przedstawiciele starszego i średniego pokolenia, nagrodzili go gorącymi oklaskami. Niestety, niektórzy spóźnialscy na środowe koncerty festiwalowe tym razem nie mogli liczyć na dyskretne wejście do kościoła, by obejrzeć występ artysty, wyjątkowo bowiem odbył się on nie w kościele pw. Św. Rodziny, ale dawnej kaplicy kościelnej, w której jest mała scena.

Międzynarodowy Festiwal Organowy 2019 jeszcze się nie zakończył. We wrześniu czeka nas jeszcze jeden festiwalowy koncert – 25 września wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej, by swoim śpiewem uczcić raz jeszcze 450. rocznice zawarcia unii lubelskiej. W październiku – w kolejna rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolice Apostolską – a więc 16 października polski tenor Bogusław Morka wykona szereg pieśni, by uczcić 41. rocznicę wyboru Polaka na tron papieski.

Patronat honorowy nad festiwalem pełni abp Stanisław Budzik, oraz prezydent Krzysztof Żuk, wojewoda Przemysław Czarnek i marszałek województwa Jarosław Stawiarski.

Monika Skarżyńska