Meleksy wyautowane

Elektryczne busy nadal nie będą mogły wjeżdżać na Stare Miasto. Radni odrzucili projekt obywatelskiej uchwały zainicjowanej przez Wojciecha Górskiego, który chciał swoimi meleksami wozić turystów.
Wojciech Górski, magister historii, lubelski przewodnik turystyczny, przed 4 laty sprowadził z Chin dwa meleksy za około 100 tys. zł. Założył firmę i chciał nimi wozić wiekowych turystów, pokazując im piękno Starego Miasta. Ale napotkał na biurokratyczne bariery. Argumenty przeciwników jego pomysłu są niezmienne i słychać je było na ostatniej sesji.
– Z rynku Starego Miasta robi się już normalny parking. Do godz. 12 pojazdy zaopatrzenia, nowożeńcy, taxi, a przecież zależy nam, żeby ograniczać tam ruch pojazdów. Zakazaliśmy wjazdu nawet rowerzystom, to dlaczego pozwolenie miałyby mieć długie pojazdy elektryczne? Na szerokości 4,6 metra pieszy i taki pojazd mijałyby się z wielką trudnością – mówił radny Michał Krawczyk (PO).

– Nie miałabym nic przeciwko wpuszczeniu tych pojazdów na Stare Miasto, gdyby właśnie nie szerokość ciągów pieszo-jezdnych. Ponadto, słysząc o projekcie uchwały, od razu zgłosili się restauratorzy z tej dzielnicy i pytają, a dlaczego my nie mielibyśmy mieć całodobowych pozwoleń na wjazd – mówiła Marta Wcisło (PO).
– Ponadto nasze Stare Miasto jest nieporównywalnie mniejsze niż np. w Krakowie czy Warszawie albo w innych miastach.Jego urok tkwi właśnie w tej małej przestrzeni. Ttym bardziej nie musimy podążać ślepo za innymi – dodał Bartosz Margul (PO).
Projekt obywatelskiej uchwały skrytykował też Zbigniew Dubiel, szef miejskich radców prawnych. Według niego miał wiele wad prawnych.
No i upolitycznili busiki
Radni opozycji jakby od razu zakwalifikowali problem jako partyjny, bo wypowiadali się jednym tonem przeciwko PO.
– Na obchody 700-lecia Lublina warto spróbować. Wydajmy pozwolenie, chociażby na riksze – proponowała na sesji radna Małgorzata Suchanowska (PiS).

– Musimy podjąć męską decyzję. Jesteśmy jedynym miastem, które od lat odrzuca taką inicjatywę. Projekt nie jest doskonały, ale idea słuszna. Pozostałoby wyłączyć zapis o bezterminowej zgodzie na wjazd i rozszerzyć wyłączenie o dni, w których Stare Miasto jest szczególnie oblegane, na przykład podczas Karnawału Sztukmistrzów, Jarmarku Jagiellońskiego czy Nocy Kultury – dodawał Zbigniew Ławniczak (PiS)
Za wpuszczeniem meleksów City Tour na Stare Miasto głosowało 14 radnych Prawa i Sprawiedliwości, 15 radnych koalicji rządzącej było przeciw.
Wojciech Górski uznał, że głosowanie w jego sprawie było czysto polityczne.
Aktualnie miasto wydało 269 zezwoleń na wjazd na Stare Miasto. Korzystają z nich głównie mieszkańcy i restauratorzy.
BCH