Melodie Hebrajskie

To tytuł koncertu muzyki z kręgu kultury żydowskiej, który odbędzie się 13 sierpnia (sobota) o godz. 18 w dawnej synagodze w Kazimierzu Dolnym (ul. Lubelska 4). Ten projekt fundacji ArtBiz powstał jako połączenie fascynacji judaizmem i muzyką klasyczną.

W koncercie w dawnej bożnicy udział wezmą: Marcin Król (skrzypce) i Karolina Hordyjewicz (fortepian). Na program złożą się utwory nawiązujące do tradycji, kultury i religii Żydów. – W programie znajdą się równie utwory z filmu „Lista Schindlera” oraz musicalu „Skrzypek na dachu”. Oprócz muzyki koncert obejmie krótkie teksty z przypowieści chasydów oraz wiersze Bolesława Leśmiana – zachęca Krzysztof Kutarski z Fundacji Rozwoju Kultury ArtBiz.
Organizacja ta działa w zakresie sztuki scenicznej, sztuk plastycznych oraz edukacji kulturalnej i estetycznej. Celem ArtBiz jest popularyzacja kultury i jej zjawisk, podnoszenie kompetencji społeczeństwa w tej sferze, promowanie początkujących artystów oraz ich nauczycieli.

Budynek dawnej synagogi w Kazimierzu nie jest wykorzystywany do celów religijnych. Urządzono tu pokoje gościnne, a salę główną udostępnia się na koncerty, wystawy, pokazy filmów. Bilety na sobotni koncert (30 zł) są do nabycia na miejscu lub pod www.artbiz.eu.
Marek Rybołowicz