Memu miastu na do widzenia

Premiera pierwszej biografii Budki Suflera – „Memu miastu na do widzenia” – odbyła się w Muzycznym Studiu Radia Lublin. Jej autorem jest Jarosław Sawiec, lubelski dziennikarz muzyczny. Fani czekali na nią z niecierpliwością.


To pierwsza tak obszerna biografia Budki Suflera. Czytelnicy cenią ją za merytoryczność, lekki styl autora, i oczywiście za mnóstwo anegdot z historii zespołu.
– To książka, którą można czytać w każdym dowolnym jej fragmencie – otwiera się i naprawdę wciąga. Jest to jeden z elementów obchodów 700-lecia Lublina. Mieliśmy nieprzespane noce z powodu tej książki, bo jej nie można przestać czytać – mówiła na początku Magdalena Fijałkowska
Poza pochwałami od prowadzących spotkanie, można było usłyszeć, jak muzycy poznali, autora biografii, a także jego własne dylematy.
– Od wielu lat mieliśmy materiał na książkę. Nawet jeden bardzo poważny dziennikarz muzyczny napisał coś takiego, ale doszliśmy do wniosku, że tego nie da się po prostu czytać. Gdy przeczytaliśmy kilka artykułów Jarka Sawica na temat muzyki, doszliśmy do wniosku, że to jest jedyna osoba, która może czegoś takiego dokonać i mieliśmy słuszność – opowiadał o powstawaniu biografii Krzysztof Cugowski.
– Byłem bardzo zaskoczony, bo nie wiedziałem, co mnie czeka. Na początku zastanawiałem się, czy podołam – tyle materiału, taki zespół. Ale w trakcie pracy okazało się, że to było 10 razy więcej materiału i 2 razy więcej ludzi i rzeczywiście w trakcie pisania książki wiedziałem, że jest to bardzo poważne wyzwanie, ale jakoś się udało – mówił Jarosław Sawic, autor biografii. – Tomasz Zeliszewski powiedział na pierwszym spotkaniu, że warto by było zrobić coś oryginalnego, coś nieszablonowego, coś, co wykraczałoby poza schemat zwykłej biografii toczącej się swoim wolnym rytmem. Wszyscy członkowie zespołu życzyli sobie, żeby była to książka bardzo lubelska. Żeby było w niej dużo o Lublinie, żeby była pokazana kultura i historia całego miasta ostatnich 50 lat na tle historii Budki. A druga rzecz, jaką powiedzieli członkowie zespołu, że chcą, aby ta książka była oparta o listę utworów z ostatniego koncertu zespołu w Lublinie, który odbył się 18 września 2014 roku. To nie był ich ostatni koncert, ale pożegnanie z lubelską publicznością i stąd też tytuł książki „Memu miasto na do widzenia” – dodał autor biografii.
„Nas zachwyciła postać, słownictwo. Autor tej książki jest facetem, który przede wszystkim kocha muzykę, ma wielką, wiedzę i w sposób artystyczny maluje konteksty obojętne z jakiej epoki tego, co działo się w Lublinie, co się działo w Europie, Ameryce” – mówił Tomasz Zeliszewski.
Padło wiele anegdot z historii kapeli o których można poczytać w biografii.
Początki zespołu sięgają 1974 roku. Kapela doczekał się występów za granicą, złotych płyt, występów na wielu festiwalach. Łącznie muzycy Budki Suflera nagrali 15 albumów studyjnych, ale nie zabrakło też wydań koncertowych np. z festiwalu w Sopocie z 1994 roku, akustycznej płyty, obchodów 25-lecia zespołu, koncertu w amerykańskiej Carnegie Hall, czy występu na Przystanku Woodstock w 2014 roku. W 2014 roku zespół poinformował o zakończeniu swojej działalności, ale rok później światło dzienne ujrzała jeszcze płyta winylowa „Cień wielkiej góry”.
Joanna Niećko