Miasto ceni kulturę

W miniony czwartek artyści ze Świdnika odebrali nagrody burmistrza. Największa grupę wyróżnionych tym razem stanowili tancerze.
Nagrody i stypendia artystyczne przyznawane są w Świdniku od kilku lat. W wyborze osób, które w danym roku je otrzymają, pomaga Społeczna Rada Kultury, Komisja Stypendialna i komisje rady miasta. Laureaci odebrali wyróżnienia w miniony czwartek w Miejskim Ośrodku Kultury.
– W Świdniku mamy młodzież ambitną, zdolną, pełną chęci do pracy – mówił Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Liczę na to, że dzisiejsze wyróżnienia będą działać stymulująco na ich kreatywność, zachęcą do dalszego angażowania się w życie kulturalne miasta, rozwoju własnych pasji i zainteresowań, z korzyścią dla odbiorców kultury, mieszkańców.

Artyści z terenu Świdnika mogą po pierwsze liczyć na nagrody pieniężne. Otrzymują je ci, którzy już mogą się pochwalić swoim dorobkiem, ale również te osoby, które pracują z dziećmi i młodzieżą. Takie nagrody mogą zostać również przyznana z okazji jubileuszu. W tym roku na wyróżnienia pieniężne zostało przeznaczone łącznie 12 tys. zł.
Z kolei nagrody rzeczowe o wartości ok. 1 tys. zł trafiły do pięciu młodych tancerek ze Świdnickiego Zespołu Baletowego. Kilkanaście osób będzie również przez cztery najbliższe miesiące pobierało stypendia artystyczne. Z budżetu miasta pójdzie na ten cel ponad 10 tys. zł.
Podczas czwartkowych uroczystości swoje umiejętności zaprezentowali tegoroczni wyróżnieni: Świdnicki Zespół Baletowy, grupy Coda i Diament oraz Zespół Tańca Nowoczesnego „FUX”. Publiczność miała również okazję zobaczyć spektakl „Średnie miasta” w wykonaniu Świdnickiej Grupy Teatralnej „Teatr Drogi”. (kal)

Nagrody pieniężne otrzymali:

Za osiągnięcia w twórczości i działalności artystycznej lub upowszechnianiu kultury:
Zespół Tańca Nowoczesnego FUX, Grupa Diament – Świdnicki Zespół Baletowy, Grupa Coda – Świdnicki Zespół Baletowy
Z okazji jubileuszy: Mariusz Kiryła (malarz)
Za upowszechnianie kultury w pracy z dziećmi i młodzieżą w placówkach kulturalnych i oświatowych Świdnika:
Iwona Syroka, Beata Kamińska
Za debiut artystyczny: Michał Borowiec (zespół MY KEY)
Za pomysł i organizację nowatorskich działań kulturalnych w mieście: Paweł Kasperek
Nagrody rzeczowe otrzymali:
Świdnicki Zespół Baletowy działający przy MOK: Natalia Guz, Julia Szymecka, Nikola Oskroba, Weronika Guz, Anna Komsta
Stypendia artystyczne trafiły do: Patrycji Kosierb, Katarzyny Kusy, Sandry Bereś, Aleksandry Mazurek, Natalii Dryki, Izabeli Wilk, Sylwii Kośki, Katarzyny Przekazy, Kamili Kocińskiej, Izabeli Ryczek, Anny Żurek i Pauliny Dziachan.