Miasto coraz bardziej zielone

Park przy al. Lotników Polskich zostanie udostępniony świdniczanom jeszcze w tym miesiącu

Nowy park przy al. Lotników Polskich będzie gotowy lada dzień. Drugi, na który już został ogłoszony przetarg, zostanie oddany do użytku na początku przyszłego roku, a kolejne dwa – w drugim półroczu 2020 roku. To efekt realizacji programu „Zielony LOF” dofinansowanego z funduszy europejskich.


Zielone oazy powstają w Świdniku w ramach projektu „Zielony LOF”, tj. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, dofinansowanego z funduszy unijnych. Miasto zgłosiło do niego budowę czterech parków, na co otrzymało łącznie blisko 6 mln zł unijnego dofinansowania. Pierwszy z nich, przy al. Lotników Polskich za stacją Orlen, jest już prawie na finiszu.

Miał być gotowy do końca sierpnia, ale ze względu na problemy, jakie pojawiły się przy budowie ścieżki rowerowej, miasto przedłużyło wykonawcy, lubelskiej firmie Garden Designers, termin do 23 września. Budowa drugiego z zaplanowanych parków, przy ul. Fabrycznej, obok powstającego kompleksu basenów Park Avia, jest na etapie wyłaniania wykonawcy.

– Przetarg został ogłoszony. Budowę wyceniliśmy na ok. 4,1 mln zł. Mamy nadzieję, że uda się wyłonić wykonawcę i zakończyć inwestycję w zakładanym terminie, czyli razem z oddaniem do użytku kompleksu basenów w lutym 2020 roku – mówi Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika ds. inwestycji i rozwoju.

Dmowski zapewnia, że również dwa pozostałe parki zaplanowane w ramach Zielonego LOF, czyli między osiedlami Brzeziny I i II i na dawnym wysypisku śmieci przy ul. Krępieckiej, powstaną w planowanym terminie, czyli do końca 2020 roku.

– Być może jeszcze w tym roku uda się ogłosić przetarg na wykonawcę parku na osiedlach Brzeziny, a na końcu zajmiemy się parkiem na ul. Krępieckiej – informuje wiceburmistrz.

Wszystkie cztery parki będą wyglądać podobnie. W każdym, oprócz nasadzeń zieleni, będą labirynty z żywopłotu, drewniane pergole, ławki, urządzenia do ćwiczeń pod chmurką, alejki spacerowe i ścieżki rowerowe, a także tężnie solankowe, park linowy, plac zabaw dla dzieci, plac piknikowy, sprawnościowy i do boulderingu. W każdym ma również być publiczna toaleta. JN