Miasto coraz bliżej przejęcia al. Jana Pawła II

Miasto jest na dobrej drodze do przejęcia al. Jana Pawła od GDDKiA

O postępy w przejmowaniu przez miasto od GDDKiA al. Jana Pawła II i plany dotyczące jej rozbudowy pyta władze Świdnika radna Magdalena Szabała. Ratusz tłumaczy, że wszystko jest na dobrej drodze i niebawem ta ważna dla świdniczan ulica powinna stać się miejska.

– W związku z napływającymi do mnie zapytaniami odnośnie organizacji ruchu na al. Jana Pawła II, zwracam się z prośbą o udzielenie informacji na temat postępów w przejęciu tej drogi przez Gminę Miejską Świdnik – pisze do burmistrza Świdnika radna Magdalena Szabała (Świdnik Wspólna Sprawa) i przypomina sytuację sprzed około miesiąca (8 lutego), kiedy podczas obfitych opadów śniegu na rondzie Jana Pawła II utknęła ciężarówka, co sparaliżowało ruch na alei i skazało świdniczan na stanie w kilkugodzinnym korku.

Radna pyta również, czy kiedy miasto otrzyma prawa do zarządzania tą drogą, zostaną podjęte kroki w celu jej poszerzenia o dodatkowe pasy ruchu, gdyż w trakcie zdarzeń drogowych tworzą się tam ogromne korki, a kierowcy nie mają możliwości zawrócić, bo droga jest zbyt wąska. Przypomnijmy, że starania dotyczące przejęcia zarządu nad al. Jana Pawła II miasto rozpoczęło jeszcze w 2019 roku. Wówczas radni jednogłośnie przyjęli uchwałę intencyjną w tej sprawie.

Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację radnej, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która zarządza al. Jana Pawła II zwróciła się do Starostwa Powiatowego w Świdniku z wnioskiem o wygaszenie zarządu nad drogą, ale nie wykazała tzw. zbędności drogi, więc starosta wystąpił o złożenie  dodatkowych informacji, które „umożliwią podjęcie odpowiednich działań i ustalenie dalszej procedury przejęcia drogi”.

– Czekamy na uchwałę rady powiatu. Powiat musi wygasić zarząd GDDKiA i przekazać go miastu, a nasi radni będą musieli podjąć uchwałę odnośnie przejęcia, co – jak sądzę  – niebawem się wydarzy. Bardzo nam na tym zależy. To ułatwi wiele kwestii, bo nikt nie zadba o drogę tak dobrze, jak gospodarz. Weźmy dla przykładu sprawy odśnieżania. Dla GDDKiA, który musi zadbać o udrożnienie szeregu głównych dróg, al. Jana Pawła II nie jest priorytetem, a dla nas to jedna z najważniejszych i kluczowych ulic – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju.

Wiceburmistrz podkreśla, że zarządzając tą drogą magistrat będzie mógł wprowadzić rozwiązania zapobiegające powtarzającym się przypadkom kolizji aut z wybiegającą na drogę z pobliskiego lasu zwierzyną, a ponadto otworzy to również nowe tereny pod inwestycje. – Jest tam sporo działek inwestycyjnych, budowlanych, do których można byłoby zrobić zjazdy – uważa wiceburmistrz i zaznacza, że budowa drugiego pasa również wchodzi w grę.

Na terenie, który miasto przejmie wraz z zarządem nad ulicą jest miejsce na drugą nitkę, a projekt zakładający rozbudowę al. Jana Pawła II jest wpisany do założeń ratusza dotyczących pozyskiwania funduszy unijnych w najbliższych latach. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here