Miasto czeka na inicjatywy

Rusza kolejna, 4. już edycja budżetu obywatelskiego. Na zgłaszanie swoich projektów świdniczanie mają czas do 12 września.


W poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego zbieranie pomysłów do realizacji odbywało się wcześniej – zazwyczaj w czerwcu, a we wrześniu znaliśmy już listę zaproponowanych projektów. W tym roku procedura została przesunięta. Jak wyjaśniają urzędnicy, stało się to z przyczyn niezależnych.

– Trzeba było dostosować się do nowej ustawy dotyczącej konsultacji społecznych i podjętej, na jej podstawie, uchwały rady miasta – tłumaczy Bartłomiej Pejo, koordynator budżetu obywatelskiego w Świdniku.

Mimo tego przymusowego opóźnienia głosowanie nad projektami do budżetu, wzorem lat ubiegłych, odbędzie się na przełomie września i października.

Do zagospodarowania, tak jak w poprzednich edycjach, jest 1 mln zł, ale jak czytamy na stronie Świdnik.pl, w tym roku zmienią się kwoty przeznaczone na tzw. projekty miękkie. Będzie to 70 tys. zł, a nie jak wcześniej 50 tys. zł. Ze 150 tys. zł do 200 tys. zł zwiększono także limity na projekty inwestycyjne. Co ważne, zadania będą realizowane na terenie gminy, ale z wyłączeniem budżetowych jednostek gminy i instytucji kultury.

Na zgłaszanie swoich pomysłów mieszkańcy miasta mają czas do 12 września. Można to zrobić na dwa sposoby: przez portal świdnik.budzet-obywatelski.org albo w formie papierowej, w Biurze Obsługi UM. Po 12 wrześnie wnioski przejdą weryfikację, a te poprawne pod względem formalnym i merytorycznym zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. Ruszy ono 28 września i potrwa do 8 października. Lista projektów zakwalifikowanych do realizacji zostanie opublikowana najpóźniej 15 października.

Od ubiegłego tygodnia trwają już konsultacje społeczne związane z 4. edycją świdnickiego budżetu obywatelskiego. Ich celem jest m.in. promocja tzw. partycypacji społecznej jako skutecznej metody wpływania mieszkańców na ostateczne decyzje władz miasta. Opinie są przyjmowane w formie papierowej w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Świdnik oraz za pośrednictwem platformy internetowej dostępnej na stronie www.swidnik.pl. Konsultacje potrwają do 8 października. (opr. w)