Miasto dobrych ideałów

Lublin otrzymał prestiżową Nagrodę Rady Europy, przyznawaną corocznie jednemu miastu na kontynencie przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.
Wyróżnienie przyznawane jest za promowanie ideałów europejskich. Lublin zdystansował 76 miast, w tym głównych konkurentów: Bamberg (Niemcy), Rawennę (Włochy), Iwano-Frankowsk (Ukraina), Issy-les-Moulineaux (Francja).
– Nagroda „Europe Prize” jest niezwykłym wyróżnieniem dla Lublina, ze względu na to, że to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Cieszy fakt, że szerokie działania podejmowane przez miasto w zakresie promocji idei europejskiej zyskały uznanie w Strasburgu. Lublin to miasto wielokulturowe, otwarte na dialog i współpracę międzynarodową, czego potwierdzeniem są kolejne miasta partnerskie i zaprzyjaźnione – komentuje prezydent Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Podkomisja ds. Nagrody Europy przyznała również dyplomy samorządom, które promują idee europejskie. W gronie nagrodzonych znalazły się dwa polskie miasta – Morawica z woj. świętokrzyskiego i Ostrów Wielkopolski. BCH