Miasto dołoży wspólnotom do czystych podwórek

Kontenery na odpady, a wokół nich porzucone odpady budowlane, stare meble i często też, niestety, resztki jedzenia – tak wyglądają niektóre śmietniki na świdnickich osiedlach. Miasto chce to zmienić. W przyszłym roku ruszy program, w ramach którego spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą mogły starać się o dotacje na budowę wiat śmietnikowych.

Bałagan wokół kontenerów na śmieci to na świdnickich osiedlach, niestety, nierzadki widok i to nawet w centrum miasta. Nie zawsze winni są mieszkańcy budynków, do których dane śmietniki należą, ale często osoby, które podrzucają śmieci.

Przed kilkoma miesiącami Urząd Miasta sondował pomysł wprowadzenia programu, który mógłby zachęcić spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe do budowy wiat śmietnikowych. W ramach programu „Czyste podwórko” mogłyby one się starać o dotacje z budżetu miasta na budowę wiat właśnie. Wielu mieszkańców oceniła ten pomysł jako słuszny i bardzo potrzebny. Wskazywano nawet konkretne miejsca, w których nowe wiaty powinny stanąć. Wymieniono m.in. ul. Środkową, Kalinową, Tuwima, Kosynierów, Hotelową czy Leśmiana. Niektórzy jednak powątpiewali, czy to rozwiąże problem podrzucania śmieci. Pojawiły się też głosy, że stawianie wiat z pieniędzy podatników jest niestosowne wobec tych, którzy sami już opłacili tego rodzaju „budowle”, a tego czy śmietniki wykorzystywane są w należyty sposób powinna pilnować straż miejska.

Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta czy podjęto decyzję odnośnie realizacji zaproponowanego programu. Jak informuje Katarzyna Lis, rzecznik UM Świdnik, program ma ruszyć od nowego roku. Obecnie trwają jeszcze prace nad założeniami i regulaminem „Czystego Podwórka”.

Zgodnie z projektem budżetu na dotację na budowę wiat Ratusz przeznaczy 100 tys. zł. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here