Miasto nie mówi „nie”

Miasto przeanalizuje list, jaki Lubelska Akcja Lokatorska napisała do prezydenta Krzysztofa Żuka. Członkowie organizacji apelowali o „obniżenie do 90% czynszów w mieszkaniach komunalnych lokatorom, którzy utracili znaczący dochód w związku z pandemią”. Ratusz przypomina, że Zarząd Nieruchomości Komunalnych od lat prowadzi program pomocowy dla lokatorów, którzy mają problemy ze spłacaniem czynszu.


– Razem z Zarządem Nieruchomości Komunalnych przeanalizujemy pismo Lubelskiej Akcji Lokatorskiej – powiedziała w ubiegłym tygodniu Katarzyna Duma, rzecznik prasowy ratusza. Przypomniała też, że ZNK od lat prowadzi program pomocowy dla lokatorów, którzy mają trudności z opłatą czynszu. – Działania prowadzone są na indywidualny wniosek mieszkańca. W ramach tego programu zaległości można spłacać w dogodnych i dowolnych ratach, a zawarcie ugody powoduje również zawieszenie naliczania odsetek, co daje dodatkową ulgę – dodała pani rzecznik i zapewniła, że „takie indywidualne podejście będzie kontynuowane”.

Przypomnijmy, że członkowie Lubelskiej Akcji Lokatorskiej apelowali o „obniżenie do 90% czynszów w mieszkaniach komunalnych lokatorom, którzy utracili znaczący dochód w związku z pandemią”. Napisali w tej sprawie list do prezydenta Krzysztofa Żuka. – Nie można prowadzić polityki, która przedkłada zyski ponad życie ludzkie. (…) Apelujemy, aby wsparciem objąć wszystkie potrzebujące osoby, bez względu na dotychczasowy stan zaległości czynszowych oraz by wyłączne kryterium stanowiła ich obecna sytuacja finansowa – czytamy w piśmie do prezydenta Lublina. Obniżka miałaby być przyznawana maksymalnie na pół roku, na pisemny wniosek lokatora, zawierający uzasadnienie.

Członkowie LAL zaznaczyli również, że „z ulgą przyjęli informację o wprowadzeniu obniżki czynszu o 90% dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz dla organizacji pozarządowych wynajmujących lokale użytkowe od miasta”. – To ważna decyzja dla ratowania ich przed upadkiem. Naturalnym krokiem jest także ochrona wszystkich potrzebujących lokatorów w mieszkaniach komunalnych, przed całkowitą utratą środków do życia – czytamy w piśmie.

Lubelska Akcja Lokatorska zwróciła uwagę, że „pandemia jest nadzwyczajną sytuacją, która stwarza przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia i życia”. – Nie wolno jednak zapominać, że stanowi poważne zagrożenie dla budżetów i finansowego poczucia bezpieczeństwa większości rodzin. Tak jak wirus nie wybiera, tak samo konsekwencje wprowadzenia restrykcji w walce z wirusem dotykają wszystkich. To powoduje konieczność zapewnienia pomocy wszystkim jej potrzebującym – czytamy w liście do prezydenta.

Grzegorz Rekiel