Miasto powalczy o pieniądze dla niepełnosprawnych

Jeśli miastu uda się pozyskać dotację budynek PSONI czeka przebudowa, po której w obiekcie powstaną m.in. pokoje do zamieszkania dla osób niepełnosprawnych

Ratusz chce w przyszłym roku rozbudować siedzibę Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przy ul. Kościuszki 8 w Świdniku i utworzyć w niej m.in. mieszkania dla podopiecznych. Przedsięwzięcie ma kosztować 2 mln złotych i zostać sfinansowane ze środków budżetu państwa. Dzięki niemu osoby niepełnosprawne mogłyby korzystać z pomocy czy rehabilitacji przez siedem dni w tygodniu bez konieczności codziennego dojeżdżania na spotkania, czy zajęcia.


Miasto chce ubiegać się o dotację z powołanego w tym roku przez rząd Programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne”, którego celem jest uzupełnienie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych o dodatkową usługi w postaci zapewnienia im możliwości zamieszkiwania w formie pobytu dziennego lub całodobowego w ośrodkach, z których pomocy korzystają.

Taką możliwość świdnicki ratusz chciałby stworzyć osobom, które korzystają ze wsparcia Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku przy ul. Kościuszki 8 prowadzącego dziś dla swoich podopiecznych Dzienne Centrum Aktywności, Warsztat Terapii Zajęciowej czy Środowiskowy Dom Samopomocy.

W tym celu planuje nadbudowę obecnego pawilonu PSONI i dobudowanie do niego dwukondygnacyjnego skrzydła oraz przebudowę wszystkich wewnętrznych instalacji.

– Sama baza lokalowa obejmowałaby część dzienną i mieszkalną. W tej pierwszej znajdą się sale zajęć, pracowanie, toalety, pokój opieki całodobowej, pokój opiekuna, gabinet pedagogiczny, pokój socjalny, gabinet integracji sensorycznej, pomieszczenia biurowe, salon, pomieszczenia porządkowe i szatnia, zapewniające możliwość świadczenia całotygodniowych usług dla uczestników – wymienia Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika ds. inwestycji i rozwoju. – Chcemy, by nasz ośrodek był jak najlepszy i w pełni komfortowy. To, czy w przyszłym roku uda się nam to zrealizować, zależy jednak od pozyskania dotacji – zaznacza.

Ośrodek PSONI, choć nie należy do samorządu, tylko jest prowadzony przez organizację pozarządową, od zawsze może liczyć na wsparcia miasta. W zeszłorocznej edycji Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego, w gronie dofinansowanych inicjatyw, znalazł się projekt „Zielone tarasy – miejscem rekreacji i integracji mieszkańców Świdnika”. W ramach tego kosztem 116 tys. zł z myślą o poprawie warunków rehabilitacji osób niepełnosprawnych i ich integracji przy budynku PSONI wykonano taras naziemny o pow. ok. 50 mkw. oraz wyremontowano taras nad salą rehabilitacyjną (ok. 60 mkw.). JN