Miasto przyjazne dzieciom

143 lubelskie firmy ubiegały się w tym roku o tytuł podmiotu przyjaznego dużej rodzinie. Wybrano też miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Certyfikaty przyznano 29 listopada podczas uroczystej gali, w lubelskim Trybunale Koronnym.
W konkursie „Podmiot Przyjazny Dużej Rodzinie” startowały instytucje i firmy, które zadeklarowały włączenie się do miejskiego programu „Rodzina Trzy Plus”. W tym roku tytuł zdobyły dwa lubelskie sklepy sieci E. Leclerc z siedzibą przy ul. Turystycznej i ul. Zana. Dodatkowo przyznano trzy wyróżnienia dla: Szkoły Podstawowej nr 23 w Lublinie im. Olimpijczyków Polskich, Hotelu Agit Congress & Spa oraz Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie. – W naszych sklepach dla posiadaczy Karty Dużej   Rodziny oferujemy 20-procentowy rabat na artykuły szkolne, plastyczne, prasę, książki, tekstylia dziecięce i niemowlęce. Obecnie w naszym sklepie obsługujemy około 900 zarejestrowanych kart, z czego 118 wydano w tym roku – mówi Justyna Adamska z E. Leclerc przy ulicy Turystycznej.
Miejsca dobre dla rodzin z dziećmi doceniła również Fundacja „Aktywni Rodzice”, przyznając po raz piąty tytuły „Miejsce przyjazne rodzicom i dzieciom”. Wyróżnienia przyznawane były w czterech kategoriach: „Miejsce usługowo-handlowe”, „Miejsca Kultury”, „Urzędy i Miejsce dedykowane dzieciom”. W tym roku takim tytułem mogą się pochwalić: Port Lotniczy Lublin, Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Filia nr 38; Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie oraz klubokawiarnia „MAMYczas”. – Myślenie o dzieciach stało się i modne i oczywiste. Widzę coraz więcej przestrzeni w naszym mieście, w których powstają ułatwienia dedykowane rodzicom i ich dzieciom. Często są to rzeczy drobne, takie jak kredki czy przewijak w sklepach czy aptekach, ale rodzice bardzo to doceniają. W takich warunkach jakiekolwiek wyjście z dziećmi nie musi być okupione trudem – mówi Ewa Kuszewska, prezes Fundacji Aktywni Rodzice. W Lublinie mamy ponad 4 tysiące dużych rodzin, których członkom do tej pory wydano ponad 13 tysięcy Kart Dużej Rodziny (przyznawanych rodzinom z trójką i większą liczbą dzieci). (EM.K.)