Miasto rozda kompostowniki

Lada dzień do świdniczan trafią kompostowniki. Zakupił je Urząd Miasta i wyposaży w nie tych mieszkańców, którzy zadeklarowali, że bioodpady będą zagospodarowywać we własnym zakresie.


Od ubiegłego roku właściciele domów jednorodzinnych w Świdniku mogą płacić mniej za wywóz odpadów. Na 4-złotową zniżkę (od kwoty 30 zł) od osoby mogą liczyć ci właściciele posesji, którzy zobowiązali się, że będą zagospodarowywać bioodpady we własnym zakresie. Przyjmując te zmiany miasto zapowiadało, że tych, którzy zdecydują się na kompostowanie wyposaży w kompostowniki. Mają one trafić do mieszkańców lada dzień. Będą mieć pojemność 700 litrów.

– Mieliśmy około 150 zgłoszeń od mieszkańców. Na taką ilość był ogłoszony przetarg i taką ilość pojemników rozdamy. Kosztowały około 40 tys. zł. Udało się wynegocjować dobrą cenę, bo to pojemniki, które normalnie na rynku kosztują po ok. 400 zł. Jeśli to się przyjmie i okaże się, że chętnych na kompostowanie jest więcej, zapewne będziemy wznawiać tę akcję – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.

Świdniczanie otrzymają kompostowniki na zasadzie umowy-użyczenia, a gdy ta wygaśnie, przejdą one na własność mieszkańców.

Jeszcze nie do końca wiadomo jak pojemniki zostaną rozdystrybuowane. Najprawdopodobniej pomoże w tym Remondis, dostarczając je przy okazji odbioru śmieci.

Kompostowanie to dobry sposób na zagospodarowanie odpadów, które powstają w kuchni czy ogrodzie. Do kompostownika możemy wyrzucać m.in.: resztki owoców i warzyw, skorupki jajek, fusy z kawy i herbaty, kwiaty, gałęzie, ziemie z doniczek, skoszoną trawę, rozdrobnione gałęzie. Nie powinniśmy kompostować natomiast resztek mięsa, ryb, kości, śmieci z odkurzacza, roślin zaatakowanych chorobami pasożytniczymi czy popiołu z pieca węglowego.  (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here