Miasto sprezentuje rentgen

Miasto Świdnik sfinansuje świdnickiemu szpitalowi zakup mobilnego aparatu rentgenowskiego. Sprzęt ma kosztować ok. 100 tys. zł. Będzie służył przede wszystkim pacjentom oddziału noworodkowego i ma być ważnym wsparciem w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.


Z prośbą o pomoc w zakupie mobilnego aparatu rentgenowskiego do władz miasta zwrócił się ostatnio dyrektor świdnickiego szpitala, Jacek Kamiński. Jak tłumaczy, badania rentgenowskie to podstawa diagnostyki i co prawda szpital ma już mobilnego rentgena, ale tylko jednego i to bardzo wysłużonego.

– Chodzi o to, żeby było więcej urządzeń mobilnych do obsługi szpitala. To pozwoli ograniczyć przemieszczanie się pacjentów i personelu, co jest ważne zwłaszcza teraz, w czasie trwającej epidemii – tłumaczy dyrektor Kamiński.

Władze miasta obiecują, że nie pozostawią szpitala w potrzebie.

– Z uwagi na epidemię Covid-19 oddziały szpitalne działają dziś w pewnej izolacji i rozumiemy, że taki aparat jest bardzo potrzebny. Będzie kosztować około 100 tys. zł. Jeszcze nie wiemy, czy przekażemy szpitalowi środki na ten sprzęt, czy będzie to zakup rzeczowy, tak jak to było w przypadku respiratorów, ale na pewno w sytuacji pandemii nie zostawimy tej prośby bez odzewu – zapewnia Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

To nie pierwsze wsparcie, którego miasto udziela lecznicy w tym roku. Oprócz środków zabezpieczonych na remont oddziału położniczego w ramach projektu „Bezpieczna mama”, Urząd Miasta Świdnik wsparł powiatowy szpital również środkami ochrony osobistej (maskami, kombinezonami, fartuchami itp.) w łącznej ilości ponad 10 000 sztuk i wartości ok. 200 tys. zł.

Zakupił również 2 respiratory dla dorosłych i jeden dla noworodków, 2 kardiomonitory, centralę monitorującą, 10 pomp objętościowych oraz 2 urządzenia do dezynfekcji, w tym jedno do odkażania pomieszczeń. Te zakupy kosztowały ponad pół miliona złotych, a łączna kwota przekazanej pomocy to ok. 1 mln zł. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here