Miasto wesprze działkowców

Od nowego roku świdnicki ratusz wprowadza system dotacji dla ogrodów działkowych. Dzięki temu działające na terenie miasta stowarzyszenia zrzeszające działkowców będą mogły otrzymać wsparcie na realizacje różnych przedsięwzięć inwestycyjnych.

Przez wiele lat ogródki działkowe nie cieszyły się zbyt dużą popularnością, ale pandemia koronawirusa i podyktowane nią obostrzenia przypomniały o ich urokach i sprawiły, że zainteresowanie tzw. „działkami” znacznie wzrosło, także wśród młodych ludzi.

Wspierać działkowców i ich inicjatywy w najbliższym roku chce Urząd Miasta Świdnik. W tym celu przygotował uchwałę, w myśl której stowarzyszenia prowadzące ogródki będą mogły starać się o fundusze na planowane przez siebie inwestycje.

– Ta inicjatywa to odpowiedź na głosy mieszkańców, które docierają do nas już od jakiegoś czasu. W wielu samorządach jest już to praktykowane i my także zdecydowaliśmy się na taką formę wsparcia – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju.

Stowarzyszenia w ramach ogłoszonego przez miasto konkursu (szczegóły tego naboru ratusz poda wkrótce) będą mogły starać się o środki na np. budowę chodnika, wymianę sieci wodociągowej itp. Miasto przewidziało na te zadania pulę 100 tys. zł, a zgłoszone przez działkowców projekty mogą otrzymać maksymalnie 50. proc. dofinansowania. (w)