Miasto z prestiżowym wyróżnieniem

Świdnik został wyróżniony w konkursie Smart City Awards za wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych do uszczelnienia systemu odbioru odpadów.


Świdnik został jednym z laureatów IX edycji Smart City Forum. Organizatorzy w ten sposób doceniają osoby, pomysły, ale również samorządy, które idą z postępem i wcielają w życie nowoczesne rozwiązania. Świdnik został wyróżniony w kategorii miast do 100 tys., mieszkańców za wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania w walce z zanieczyszczeniami. Nagrodę wręczył wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, będący prywatnie mieszkańcem Świdnika. Łącznie wręczono 7 nagród w ośmiu kategoriach.

– Smart City Forum to najważniejsze wydarzenie skupiające ekspertów tematyki smart city. Cieszę się, że doceniono Świdnik. To wielkie wyróżnienie, bo pokazuje, że wybraliśmy dobrą drogę, aby uporać się z ważnymi problemami dla naszego miasta – mówiła Ewa Jankowska, sekretarz Urzędu Miasta Świdnik.

Projekt GovTech Polska

Wszystko zaczęło się jeszcze w 2018 roku, kiedy to rząd szukał firm, i start-upów, które pomogłyby rozwiązać problemy administracji państwowej oraz władz samorządowych w oparciu o informatykę. Władze Świdnika przystąpiły do tego projektu i ogłosiły konkurs, prosząc jego uczestników o zaprojektowanie aplikacji służącej uszczelnianiu systemu wywozu odpadów. Powód? Co roku z miasta wywozi się coraz więcej odpadów (ok 11 tys. ton w 2015 roku, 11,4 tys. w 2016 i 11,7 tys. w 2017), a mieszkańców nie przybywa znowu tak bardzo. Ratusz, żeby jakoś poradzić sobie z sytuacją, musi dokładać ok. 1 mln zł do wywozu śmieci.

Komisja konkursowa w lutym wybrała zwycięzcę, czyli gliwicką firmę RapidSoft Sikora, Wróbel. Stworzony przez nią program porównuje różne dostępne bazy danych (meldunkowe, wykazy osób korzystających z opieki społecznej, dzieci zapisane do szkół, czy przedszkoli) i pokazuje, w których domach mieszka więcej osób niż wynika to z deklaracji dotyczących odpadów.

Był to strzał w dziesiątkę, bo już w fazie testów znaleziono mieszkańców, którzy musieli się tłumaczyć z nieścisłości w swoich oświadczeniach. Zostały one szybko poprawione. Świdnicka aplikacja może pomóc innym miastom, bo wiele samorządów ma problem z deklaracjami i musi dokładać z miejskiej kasy do wywozu odpadów. JN