Miasto zakwitnie wiosną

W tym roku w Świdniku łany polnych kwiatów pojawią się na kolejnych miejskich skwerach. Ich wysiew rozpocznie się z początkiem kwietnia, a efekt będzie cieszył oko od maja do jesieni.


Po raz pierwszy miasto zdecydowało się na to przed trzema laty. Wówczas mieszankami kwitnących roślin obsiano skwer między halą targową a ul. Okulickiego, rondo przy ul. Traugutta wraz z pasem zieleni, rozdzielającym fragment ul. Racławickiej do skrzyżowania z al. Lotników Polskich. W kolejnych sezonach to samo zrobiono na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Środkowej oraz na pasie zieleni na ul. Wyszyńskiego, w kierunku Kościoła NMP Matki Kościoła (tzw. Okrągły Kościół).  W tym roku przybędą kolejne miejsca.

– Pomysł na urozmaicenie miejskiej roślinności bardzo spodobał się mieszkańcom, więc do znanych już lokalizacji dołączą kolejne – zapewnia Katarzyna Lis z Wydziału Promocji Urzędu Miasta Świdnik. – Zwiększamy powierzchnię kwietnych łąk, ponieważ to estetyczna forma zagospodarowywania tradycyjnych trawników oraz bardzo ekologiczne rozwiązanie, które sprzyja bioróżnorodności oraz jest niezwykle korzystne dla zapylaczy. Do tego takie obszary są mało kosztowne w utrzymaniu, bo wymagają podlewania tylko w okresach naprawdę suchych i jednego koszenia jesienią.

Ratusz chce, by w tym roku Świdnik był jeszcze bardziej kwietny i pachnący. W donicach na śródmiejskich rabatach już posadzono stokrotki kwitnące na biało, różowo, ciemnokarmi oraz bratki. Samo wysiewanie łąk zaplanowano na kwiecień. JN