Miejski bilet turysty

Zwiększenie zniżki za jazdę na gapę z 30 do 40 procent przy, jej uiszczeniu podczas kontroli, bilet turysty na jedną lub trzy doby, darmowe przejazdy dla działaczy opozycji i represjonowanych politycznie w czasach komunistycznych – to najnowsze propozycje Zarządu Transportu Miejskiego. O wejściu rozwiązań w życie zadecyduje w czwartek rada miasta.
Obecnie, przyłapany gapowicz płaci mandat w wysokości 160 złotych. Jeśli uczyni to do tygodnia lub na miejscu, musi wysupłać tylko 112 zł. Przy zwiększeniu zniżki do zapłaty miałby już tylko 96 zł. Tym rozwiązaniem ZTM chce poprawić ściągalność mandatów. –„Stworzenie dla pasażerów możliwości uiszczenia opłaty w obniżonej wysokości, od razu podczas kontroli, jest swoistego rodzaju zachętą do jej niezwłocznego uiszczenia”– argumentuje ZTM.
W projekcie uchwał znalazła się również propozycja umożliwienia darmowych przejazdów dla działaczy opozycji z czasów PRL (ze statusem działacza), osób represjonowanych z powodów politycznych. Z danych Urzędu do Spraw Kombatantów Kombatantów Osób Represjonowanych wynika, że takich osób jest w Lublinie 20. Szacowany koszt roczny takiego uprawnienia to 32 tys. zł.
Kolejną nowinką ma być wprowadzenie 24- i 72-godzinnego biletu turysty w obu strefach biletowych. Rozwiązanie jest związane z promocją w ramach obchodów 700-lecia Lublina, uzupełni projekt Lubelskiej Karty Turysty. Bilet ważny przez dobę ma kosztować 13 złotych, złotych a z ulgą 6,5 zł. Ważny przez trzy doby odpowiednio: 22 i 11 zł. BACH