Miejskie hektary na sprzedaż

Świdnicki ratusz ponownie wystawia na sprzedaż dwie półhektarowe działki przeznaczone pod budownictwo wielorodzinne przy ulicy gen. Roweckiego. Liczy, że miejska kasa wzbogaci się dzięki temu o ok. 2 mln złotych.


Miasto potrzebuje pieniędzy. W tegorocznym budżecie zaplanowało inwestycje na rekordową kwotę ponad 92 mln złotych, a przez to po raz pierwszy w historii plan dochodów i wydatków zakłada pokaźny deficyt – ponad 45 mln zł. Ratusz zakłada, że pokryje go z emisji obligacji komunalnych, ale liczy też, że dzięki pozyskaniu dodatkowych środków zewnętrznych i oszczędnościom na przetargach faktyczny deficyt będzie niższy od zaplanowanego. To zależy również od wielkości dochodów, uzyskanych z założonej na ten rok sprzedaży majątku miasta.

Pierwsza próba już została podjęta. Z początkiem roku miasto ogłosiło przetarg na dwie działki o powierzchni ponad 0,5 ha każda przy ulicy Gen. Roweckiego. Obie są przeznaczone pod budownictwo wielorodzinne. Ratusz liczy więc na zainteresowanie deweloperów, zwłaszcza, że po sąsiedzku w ostatnim czasie powstały bloki spółdzielni mieszkaniowej, a w niedalekiej przyszłości miasto chce postawić dwa budynki mieszkalne w ramach programu Mieszkanie Plus.

Ratusz próbował te same działki sprzedać już w 2017 roku, ale wówczas nie znalazł się nikt chętny. Włodarze mają nadzieję, że tym razem będzie inaczej.

– Wystawione na sprzedaż działki charakteryzują się dużą atrakcyjnością ze względu na już powstałe w pobliżu bloki spółdzielcze, plany inwestycyjne miasta, bliskość szkoły i przedszkola, przychodni czy obiektów handlowych – mówi zastępca burmistrza Andrzej Radek. – Przyszły właściciel może mieć pewność pozyskania ziemi w jednej z najszybciej rozwijających się części Świdnika – zachwala.

Na chętnych ratusz czeka do 18 lutego. Tego dnia mija termin wpłacenia wadium. Otwarcie ofert odbędzie się 22 lutego. JN