Miejskie rowery ruszają w Lublin

Już w najbliższy wtorek, 21 marca, rusza Lubelski Rower Miejski.
– System normalnie powinien ruszyć z początkiem kwietnia, jednak dzięki dobrej pogodzie uda nam się wcześniej zakończyć przygotowania i uruchomić go już 21 marca – zapowiada Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Lubelskiego Roweru Miejskiego.
Miejski system bezobsługowych wypożyczalni rowerów funkcjonuje w Lublina od 2014 roku. Na początku do dyspozycji lublinian było 40 stacji i 400 rowerów. W 2016 roku został rozbudowany i teraz możemy korzystać z 891 rowerów w 90 stacjach rozsianych po całym mieście. W zeszłym sezonie stacje zamontowano również w Świdniku, a w pobliżu Ogrodu Saskiego pojawiły się rowery dla dzieci, które od razu zaczęły cieszyć się popularnością. LRM jest jednym z pierwszych sieci na świecie (obok warszawskiego Veturilo), w której wprowadzono takie rozwiązanie.
Od początku funkcjonowania w systemie zarejestrowało się 64 396 użytkowników, a mieszkańcy i turyści wypożyczali rowery ponad 1,4 miliona razy. W ubiegłym roku rower wypożyczano co 25 sekund, a rekordzista skorzystał z niego aż 1558 razy! W tym sezonie operator systemu i miasto liczą, że padnie kolejny rekord. – Co prawda nie planujemy żadnych zmian jeśli chodzi o liczbę rowerów i stacji, ale wciąż poprawia się infrastruktura drogowa dla cyklistów, a jazda rowerem jest coraz bardziej popularna – mówi Aleksander Wiącek, asystent prezydenta Lublina ds. polityki rowerowej.
By skorzystać z LRM, należy najpierw zarejestrować się poprzez stronę internetową lub przy terminalu poprzez bezpłatną aplikację mobilną Nextbike. Można także skorzystać z całodobowej infolinii oraz Biura Obsługi Klienta. Aby aktywować konto, należy zasilić je kwotą 10 zł lub dodać kartę kredytową. Korzystanie z rowerów do 20 minut jest darmowe, od tego momentu za pierwszą godzinę płacimy 1 zł, za drugą – 3 zł, a za każdą następną – 4 zł. W poprzednich latach 80 proc. wypożyczeń trwało do 20 minut. Marta Kaniuk