Mieszkańcy dostali szlaban

Wjazdu na wyremontowany parking mieszkańcom broni szlaban. Nawet po godzinach urzędowania miejskich strażników

Dobiegły końca prace związane z przebudową parkingu przy ul. Hellera, przy siedzibie Straży Miejskiej i Ogniska Muzycznego. Mieszkańcy okolicznych bloków liczyli, że po remoncie będą mogli zostawiać tu swoje auta, ale ku ich rozczarowaniu parking został odgrodzony szlabanem.


W minionym roku miasto ogłosiło przetarg na modernizację parkingu przy budynku, w którym swoją siedzibę ma Straż Miejska i Ognisko Muzyczne (ul. Hallera 9). Postępowania wygrała lubelska firma LS Complex, która wyceniła swoje usługi na ok. 357 tys. zł. Z początkiem nowego roku prace zostały zakończone. Wykonawca wyrównał teren placu, ułożył krawężniki i kostkę brukową.

Jeszcze zanim inwestycja się rozpoczęła, ze strony mieszkańców padały pytania o to, czy parking da się powiększyć. Urząd Miasta tłumaczył, że nie jest to możliwe ze względu na znajdujący się po sąsiedzku plac zabaw należący do Przedszkola nr 5.

Mieszkańcy okolicznych bloków liczyli, że kiedy inwestycja zostanie ukończona, będą mogli zostawiać tu auta, ale ku ich rozczarowani przy wjeździe na parking stanął szlaban.

– Na wielu świdnickich osiedlach brakuje miejsc parkingowych, a liczba samochodów wciąż rośnie. Taka sytuacja jest też u nas, na os. Wschód. Zakładaliśmy, że po remoncie, przynajmniej w godzinach wieczornych, ten parking będzie udostępniany mieszkańcom. Jak widać przeliczyliśmy się – komentuje pani Joanna, która mieszka przy Hallera.

Sprawą zainteresował się radny Maciej Kantor (Świdnik Wspólna Sprawa).

– Otrzymuję w tej sprawie liczne prośby o interwencje od mieszkańców pobliskich bloków. Czy ten parking powstał jedynie po to, aby zrobić Straży Miejskiej miejsce do parkowania za ponad 350 tys. zł? Jeśli bowiem celem było zabronienie mieszkańcom parkowania, wystarczyłby sam szlaban i wysypanie dodatkowej warstwy tłucznia, co odbyłoby się niższym kosztem. Czy przewidziano możliwość korzystania z parkingu przez mieszkańców choćby w godzinach nocnych? Jeśli tak, to od kiedy będzie taka możliwość? – pyta radny w interpelacji do burmistrza.

Interpelację w sprawie parkingu przygotował również radny Marcin Magier (klub burmistrza). W piśmie przypomina, iż w maju 2020 roku wnioskował o budowę w tym miejscu ogólnodostępnego parkingu, na którym kopertami oznaczone zostaną miejsca dla SM, natomiast reszta będzie do dyspozycji mieszkańców.

– W uzyskanej pozytywnej odpowiedzi nie wskazano, że dostęp do parkingu będzie ograniczony, nie było również informacji o planowanej instalacji szlabanu. Przypomnę, że w rejonie ul. Hallera występuje poważny deficyt miejsc postojowych i mieszkańcy zmuszeni są pozostawiać swoje samochody na innych osiedlach.

Dodatkowo rodzice dzieci uczęszczających na zajęcia w Ognisku Muzycznym również nie mogą wjechać na teren parkingu za szlabanem i zmuszeni są zajmować miejsca przy ul. Hallera, zmniejszając jeszcze bardziej i tak już niewielka pule miejsc postojowych. Obecne rozwiązanie w rezultacie nie tylko nie zmniejszyło problemu braku miejsc postojowych, ale spowodowało jego zwiększenie – wskazuje Magier i dodaje, że złożył wniosek o usunięcie szlabanu.

Do tematu wrócimy. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here