Mieszkańcy Ruty sadzili kwiatki

W sadzeniu roślin dorosłym dzielnie pomagały dzieci

Mieszkańcy osiedla Ruta przez cały rok będą spotykać się w ukwieconym ogrodzie, który sami założyli. Przy ulicy Stokrotki, miedzy blokami 5 i 7, ułożyli z kwiatów wielki napis „700 lat Lublina”.
W ramach projektu, sfinansowanego z programu Dzielnice Kultury, osiedle zyskało nowe nasadzenia. Wszystkie prace samodzielnie wykonali mieszkańcy, którzy nie wahali się wyjść z wiadrami i łopatami przed blok. Najmłodsi dzielnie pomagali, trzymając sprzęt ogrodniczy i sadzonki, a piękna, majowa pogoda sprzyjała pracy na świeżym powietrzu. – Dzieci sadziły roślinki, które są nazwami ulic na naszym osiedlu, czyli stokrotki, róże i dziewanny – wyjaśnia koordynatorka i pomysłodawczyni projektu, pani Dorota Buda. – Chciałam, żeby na naszym osiedlu było piękniej i żeby w dbanie o wspólną przestrzeń włączyli się zarówno starsi, jak i młodsi – dodaje mieszkanka Ruty.
Akcja potrwa do jesieni. Teraz mieszkańcy będą gromadzić się na wspólnej pielęgnacji posadzonych kwiatów. Najbliższe spotkanie na Stokrotki już w sobotę, 27 maja. – Będziemy uczyć się, jak rozpoznać chwasty, jak dbać o ogród i w jaki sposób zachęcać pożyteczne owady do odwiedzin w naszym ogródku. Planujemy warsztaty robienia domków dla owadów i ozdób, które zawiesimy w pobliżu naszego ogrodu – dodaje pani Dorota. Międzypokoleniowe spotkania na Czubach to również okazja do rozmów i poznawania historii osiedla. – Na jednym z pierwszych spotkań starsi mieszkańcy Ruty opowiadali o początkach naszego osiedla, przynosili archiwalne zdjęcia i stare dokumenty – dodaje. Mieszkańców wspiera również pobliski Dom Kultury „Ruta”, który w tym roku obchodzić będzie 25-lecie swojego istnienia. – Dom Kultury powstał w 1992 roku i z tej okazji zapraszamy wszystkich lublinian na festyn osiedlowy, który odbędzie się 25 czerwca. Wystąpią na nim wszyscy nasi dziecięcy podopieczni. Nie zabraknie również i seniorek śpiewających w zespole „Pasjonata”. Gościnie zagra zespół „Drewutnia”, będzie też wiele niespodzianek – wylicza Małgorzata Kulik, kierownik Domu Kultury „Ruta”. Na cały projekt pt. „Historyczno-ogrodnicze pasje z Rutą” w ramach Dzielnic Kultury przyznano dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych. (EM.K.)