Mieszkania Plus czekają na pozwolenie na budowę

W ubiegłym tygodniu świdnicki ratusz pochwalił się, że w starostwie powiatowym właśnie został złożony wniosek o wydanie pozwolenia na budowę w Świdniku dwóch bloków w ramach programu Mieszkanie Plus.

Jednocześnie urzędnicy zachęcają zainteresowanych zamieszkaniem w „rządowym lokum” do wypełniania ankiety, w której m.in. wskażą swoje oczekiwania co do mających powstać mieszkań. – Czegoś tutaj nie rozumiem. Z jednej strony występuje się o pozwolenie na budowę, gdzie trzeba określić wszystkie architektoniczne szczegóły, a z drugiej w ankiecie pyta jak mają one wyglądać. To mi pachnie kampanią wyborczą, by do jesieni cały czas mówiło się jak to w Świdniku PiS buduje tanie mieszkania – uważa jeden z naszych czytelników.

Świdnik do programu Mieszkanie Plus przystąpił zaraz po jego ogłoszeniu w 2016 roku. Obwieszczając to burmistrz Waldemar Jakson i świdnicki poseł Artur Soboń zapowiedzieli, że pierwszy blok, na miejskiej działce przy ul. Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, powinien być gotowy w 2018 lub 2019 roku.

Do ratusza, choć nie było ogłoszonego formalnego naboru, w krótkim czasie płynęło ponad 500 podań od mieszkańców Świdnika i całego regionu zainteresowanych tanim wynajmem mieszkania. Czas mijał, chętni zaczęli się niecierpliwić, a inwestycja wciąż była w przygotowaniu. W 2018 roku zamiast gotowego bloku został jedynie wykonany dojazd do przyszłego placu budowy i wykonano uzbrojenie działki. Ratusz tłumaczył, że tak duża inwestycja wymaga wielu przygotowań i czasu. Kilka tygodni temu spawy nabrały przyspieszenia.

W ubiegłym tygodniu Artur Soboń, który w międzyczasie został wiceministrem inwestycji i rozwoju odpowiedzialnym m.in. za realizację programu Mieszkanie Plus i burmistrz Waldemar Jakson, ogłosili zaktualizowany harmonogram realizacji świdnickiej inwestycji i jej szczegóły. Pierwsza łopata miałaby zostać wbita w czwartym kwartale tego roku, pierwsze mieszkania gotowe w połowie 2021 roku, ale na początek, już od lipca miasto miało uruchomić ankietę, by dowiedzieć się m.in. jaki metraż mieszkań preferują potencjalni najemcy, czy kandydaci są zainteresowanie wykupem mieszkań na własność i jaki jest ich status majątkowy.

– Projekt zakłada budowę 108 mieszkań, w tym 4 28-metrowych, 46 41-metrowych, 54 57-metrowych i 4 71-metrowych, ale dzięki tej ankiecie te plany będzie można jeszcze skorygować zgodnie z życzeniem aplikujących rodzin. Na pewno wszystkie mieszkania będą nowoczesne i swoim standardem nawet przewyższające te dostępne na otwartym rynku – mówił podczas konferencji prasowej poseł Soboń.

Ankieta zgodnie z zapowiedziami została udostępniona na stronie internetowej miasta. Na odpowiedzi magistrat czeka do końca sierpnia. – Do ratusza już wpłynęło ponad 400 ankiet – powiedział nam pod koniec ubiegłego tygodnia wiceburmistrz Marcin Dmowski. – Wszystkie przeanalizujemy na początku września i na tej podstawie zostaną określone m.in. kryteria dotyczące mieszkań.

Tymczasem kilka dni wcześniej ratusz pochwalił się, że powołana przez miasto i Bank Gospodarstwa Krajowego spółka celowa do realizacji inwestycji złożyła właśnie w starostwie powiatowym wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. – Jak najbardziej jestem za tym, by w Świdniku jak najszybciej powstały Mieszkania Plus, ale to, że właśnie teraz sprawa nabrała przyspieszenia i rozgłosu zaczyna mi wyglądać na element kampanii wyborczej, bo nie rozumiem jak można pytać o to jak mają wyglądać mające powstać mieszkania jak już wystąpiło się o pozwolenia na budowę, gdzie chyba dołącza się konkretny projekt budynku i jego pomieszczeń – zauważa jeden z naszych czytelników.

– Wierzę, że te mieszkania powstaną i że ich budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, ale to zagranie z ankietą to chyba bardziej taki chwyt marketingowy, by przez najbliższe tygodnie ciągle mówiło się o tym, że PiS w Świdniku buduje tanie mieszkania pod wynajem – zastanawia się świdniczanin.