Milion do podziału

Jeszcze tylko do 3 października mieszkańcy Świdnika mają czas na oddanie głosu na projekty, które walczą o pieniądze w ramach budżetu obywatelskiego. Każdy może poprzeć trzy pomysły. Głosować można zarówno w sposób tradycyjny, jak i przez Internet.
W II edycji budżetu obywatelskiego, podobnie jak w minionym roku, mieszkańcy Świdnika głosują na projekty warte milion złotych. Głosowanie już się rozpoczęło. O dofinansowanie walczą 24 inicjatywy obywatelskie. Nie wszystkie pieniądze otrzymają, bo łączna ich wartość przekracza 1,5 mln zł. Przedstawiciele miasta przekonują, że warto wziąć udział w głosowaniu.
– Do aktywnego zaangażowania się w proces wydatkowania miliona zł zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców Świdnika, którzy ukończyli 16 lat – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Zaprezentowane pomysły wskazują na olbrzymią kreatywność świdniczan. Jedyny problem, który pojawił się podczas głosowania, to fakt, że można wybrać maksymalnie trzy projekty. Burmistrz Świdnika również wziął udział w głosowaniu.
– Miałem duży dylemat, ale po wnikliwym przeanalizowaniu zgłoszonych propozycji już swój głos oddałem – dodaje Waldemar Jakson.

Wśród zgłoszonych w tym roku projektów znalazły się pomysły dotyczące inwestycji drogowych, budowy chodników czy miejsc rekreacji. Nie zabrakło także wniosków na działania kulturalne, jak choćby dofinansowanie seansów kinowych „pod chmurką”.
– Zachęcamy do zapoznania się z pomysłami, jakie zaproponowali mieszkańcy Świdnika w ramach II edycji budżetu obywatelskiego – mówi Andrzej Radek przewodniczący zespołu ds. budżetu obywatelskiego. – To doskonałe narzędzie do realizacji pomysłów lokalnej społeczności, ale także możliwość uczestniczenia w realizacji ważnych dla miasta inwestycji.
W ubiegłorocznej edycji świdniczanie oddali ponad 10 tysięcy głosów. W tym roku przedstawiciele ratusza liczą, że chętnych do głosowania będzie jeszcze więcej. W podziale miliona złotych mogą wziąć udział wszyscy świdniczanie, którzy ukończyli 16 lat. Swoje głosy mogą oddawać w sposób tradycyjny, na papierowych kartach do głosowania. Można je pobrać w siedzibie urzędu miasta i w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej. Formularz można też wydrukować ze strony internetowej: www.swidnik.pl. Urny do których należy wrzucić papierowe głosy zostały ustawione na parterze urzędu miasta i w bibliotece przy Niepodległości 13. W głosowaniu można wziąć udział również przez Internet – wystarczy wejść w zakładkę „Budżet Obywatelski” na stronie www.swidnik.pl. Na oddanie swoich głosów mieszkańcy Świdnika mają czas do 3 października. Do 10 października oddane głosy zostaną komisyjnie przeliczone. Te projekty, które będą się cieszyły największym poparciem mieszkańców, zostaną wpisane do przyszłorocznego budżetu miejskiego. (kal)