Milion podzielony

3609 świdniczan wzięło udział w głosowaniu na projekty zgłoszone w IV edycji budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy wybrali 11 najważniejszych ich zdaniem pomysłów. Najwięcej głosów dostały „Muzyczne wieczory” w parafii pw. św. Kingi, „Pomagajka II” oraz „Na dobry początek IV”.


Do 8 października do godz. 12 świdniczanie mogli głosować na projekty zgłoszone do czwartej edycji budżetu obywatelskiego. Już dwa dni później, 10 października, komisja do spraw budżetu zakończyła liczenie głosów.

– Serdecznie dziękuję zarówno wszystkim autorom projektów, jak i świdniczanom, którzy zdecydowali się na udział w głosowaniu na zgłoszone projekty. Poza podstawową funkcją budżetu obywatelskiego, jaką jest możliwość współdecydowania o rozwoju miasta, ważny jest również aspekt edukacyjny mieszkańców. Współdecydowanie o tym, na który wniosek przeznaczyć ograniczoną pulę pieniędzy, pokazuje, z jakimi problemami i priorytetami muszą zmagać się przez cały rok radni miejscy – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

W tym roku w głosowaniu wzięło udział 3609 osób, z czego 1303 zrobiło to drogą elektroniczną, a 2606 tradycyjnie, wypełniając papierowy formularz. 59 proc. głosujących stanowiły kobiety, a największą grupę wiekową (31 proc.) mieszkańcy powyżej 60. roku życia. Jedynie 10 proc. to świdniczanie w wieku poniżej 25 lat.

– Nasi mieszkańcy jak co roku pokazali, że chcą partycypować przy projektowaniu budżetu gminy. Zauważamy też, że kilkuletnie doświadczenie mieszkańców procentuje w jakości składanych projektów, ale również samym głosowaniu. Da się to zauważyć chociażby przez dokładniejsze wypełnianie wniosków, kosztorysów czy też samych kart do głosowania. Mam nadzieję, że świdniczanie są tak samo zadowoleni jak my z tegorocznej, niezwykle prostej, intuicyjnej platformy do budżetu obywatelskiego, na której znajdziemy wszystkie niezbędne informacje dotyczące IV edycji BO – mówi Bartłomiej Pejo, koordynator budżetu obywatelskiego.

W tegorocznym głosowaniu najwięcej zwolenników zyskał projekt zakładający organizację darmowych koncertów znanych polskich artystów w parafii pw. św. Kingi. „Muzyczne wieczory” zdobyły 613 głosów; ich przewidywany koszt to 70 tys. zł. Drugi projekt z największą ilością głosów – „Pomagajka II” (575 głosów, 70 tys. zł.) – jest skierowany do dzieci wymagających diagnozy i terapii dysleksji rozwojowej, pomocy psychologicznej oraz konsultacji fizjoterapeutycznych. Na trzecim miejscu (570 głosów) znalazł się projekt „Na dobry początek IV”, adresowany do dzieci ze Świdnika zmagających się z różnego rodzaju dysfunkcjami czy niepełno sprawnościami (koszt 70 tys. zł).

Kolejne z projektów, które zakwalifikowały się do realizacji, to „Mały Świat II” – terapia logopedyczna i pedagogiczna dla najmłodszych mieszkańców miasta (549 głosów, wartość 70 tys. zł), „Plac zabaw bez barier” (465, 199,2 tys. zł), „Strefy aktywnego seniora” (418, 50 tys. zł), „Plac do ćwiczeń z infrastrukturą towarzyszącą” (393, 150 tys. zł), „Dajmy Im Szansę III – zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin” (380, 70 tys. zł), „Park rozrywki i wybieg dla psów” (371, 46 tys. zł), „Sterylizacja/kastracja psów i kotów właścicielskich” (294, 50 tys. zł), „Nowa ścieżka rowerowa – łącznik ul. 3 Maja i Kościuszki” (248, 95 tys. zł).

Projekty, które nie zdobyły wymaganej ilości głosów, to m.in. „Symulator lotniczy”, „Piknik z przytupem”, „Roztańczone ferie”, „Letnie Potańcówki”, „Poranki z Kinem LOT”, czy „Strefa Sąsiada”, zakładający stworzenie miejsca, w którym mieszkańcy mogliby spotykać się przy kawie, grillu, organizować różne wydarzenia kulturalne, pikniki, seanse kina pod chmurką, potańcówki czy spotkania klubu książki.

– Trochę szkoda, że mój pomysł nie został zakwalifikowany do realizacji, ale nie ma co rozdzierać szat. Zamierzam go udoskonalić i zgłoszę go ponownie do przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Nauczona doświadczeniem z tego roku dużo wcześniej zacznę go promować – mówi Marta Wójcik, autorka projektu Strefy Sąsiada przy Klonowej. (w)