Miliony dla szkół

Modernizacja budynków, doposażenie pracowni, kursy i szkolenia dla uczniów i nauczycieli – to tylko niektóre formy wsparcia, z jakich korzystają powiatowe szkoły zawodowe, dzięki realizowanym projektom unijnym i nie tylko. W ciągu ostatnich lat na ich wykonanie udało się pozyskać łącznie ponad 20 mln zł.


Podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Powiatu Świdnickiego podsumowano programy unijne i pozostałe projekty edukacyjne finansowane ze środków zewnętrznych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których powiat jest organem prowadzącym.

– Od 2018 roku nasze szkoły zaangażowały się w realizację 24 projektów. Część z nich już się zakończyła, niektóre trwają, a inne dopiero wkrótce się rozpoczną. Cieszy mnie fakt, że udało się pozyskać ponad 19 mln złotych i 400 tys. euro na ich realizację. Dzięki tym pieniądzom mamy szanse nie tylko polepszyć infrastrukturę dla uczniów, ale przede wszystkim pomóc im się rozwijać i wzmacniać kompetencje – mówi Łukasz Reszka, starosta świdnicki.

W tym roku powiat z sukcesem aplikował o środki unijne w ramach wspólnego projektu edukacyjnego, w realizacji którego wezmą udział wszystkie szkoły zawodowe działające w naszym powiecie. – Zaplanowaliśmy cały szereg działań udoskonalających kadrę, młodzież, ale także całe otoczenie. Chcemy, aby z projektu skorzystało 460 uczniów z czterech szkół, w tym osoby niepełnosprawne oraz obcokrajowcy – tłumaczy Ł. Reszka.

Uczniowie Zespołu Szkół im. C. K. Norwida otrzymają nowe wyposażenie pracowni gastronomicznej, hotelarsko-turystycznej oraz opiekuna medycznego. Z kolei w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej im. Z. Puławskiego pojawi się sprzęt do pracowni elektroniki lotniczej, oprogramowanie do pracowni budowy i eksploatacji statków powietrznych. Najbardziej kosztowny sprzęt trafi natomiast do Piask, gdzie uczniowie tamtejszego Zespołu Szkół skorzystają, między innymi z nowej wyważarki do kół, czy urządzenia do ustawiania geometrii. Do placówki trafią także środki w postaci olejów, smarów, płynów itp. Zostanie także doposażona pracownia fryzjerska. Natomiast w Trawnikach pojawi się nowy sprzęt komputerowy i materiały do pracowni eksploatacji złóż i fryzjerskiej.

– Dla uczniów przygotowaliśmy nie tylko najnowsze wyposażenie. Będą mogli skorzystać z kursów zawodowych, zajęć dydaktyczno-wyrównawczych oraz staży u pracodawców – dodaje Ł. Reszka. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here