Miliony na dworek i amfiteatr?

Władze gminy Siennica Różana chcą, by dworek, w którym kiedyś mieściło się centrum kultury, odzyskał dawny blask. Inwestycja może pochłonąć ponad 3 mln zł. Być może remont obejmie też amfiteatr. Nie wszystkim to się podoba. – Lepiej te pieniądze wydać na budowę chodników i dróg – mówi mieszkaniec Siennicy Różanej.

Urzędnicy gminy Siennica Różana przygotowali projekt rewitalizacji dworku położonego w parku przy szkole. – Chcemy, by obiekt ten odzyskał dawny blask, kształt i formę – mówi Robert Smęt z urzędu. – Od dłuższego czasu pałacyk, w którym kiedyś mieściło się centrum kultury, nie jest użytkowany. Jego stan z roku na rok się pogarsza. To musi się zmienić – dodaje. W projekcie, jaki gmina chce złożyć do Regionalnego Programu Operacyjnego (działanie 7.1 „Dziedzictwo kulturowe i naturalne”), zaplanowano też przebudowę parkowych alejek, instalację ławek, przegląd drzewostanu. – Wszystko zostało oczywiście uzgodnione z konserwatorem zabytków, bo cały ten teren objęty jest jego opieką – podkreśla Smęt. Co ciekawe w zmodernizowanym parku ma się też pojawić monitoring.

Inwestycja nie obejmie położonego obok dworku amfiteatru, ale gmina i ten obiekt zechce kiedyś wyremontować. – Pojawiły się pogłoski, że chcemy amfiteatr zburzyć i obok zalewu wybudować nowy. Nie wiem, kto je rozpowszechnia, ale nie mamy takich planów. Będziemy natomiast szukać pieniędzy na poprawę nie najlepszego stanu obecnego amfiteatru – mówi Krystyna Skóra, sekretarz gminy Krasnystaw. Inwestowanie w dworek, alejki czy monitoring nie wszystkim się podoba. – Ile gmina rocznie organizuje imprez, czy piękny dworek i alejki dadzą młodym ludziom pracę? Może lepiej byłoby wydać pieniądze na bardziej przyziemne rzeczy, np. chodnik w Rudce, chodnik od Woli do Maciejowa, chodnik w Siennicy Królewskiej Małej, utwardzenie dróg do pól, redukcję populacji dzików, czy po prostu remonty dróg – komentuje mieszkaniec Siennicy Różanej. Remont byłego centrum kultury, rewitalizacja parku i instalacja kamer, mają kosztować ponad 3 mln zł. (kg)