Miliony na lokalne drogi

Samorządy z powiatów chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego dostaną ponad 30 mln zł na budowę lub modernizację dróg lokalnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. To prawie jedna czwarta kwoty, jaką Urząd Marszałkowski przeznaczył na całe województwo.

W ubiegłym tygodniu wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk wraz z Edmundem Bożeńskim, dyrektorem Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, wręczyli wójtom gmin, starostom powiatów umowy na realizację inwestycji drogowych, współfinansowanych z unijnych funduszy.
Na ogłoszony przez Urząd Marszałkowski konkurs wpłynęło 459 wniosków z całego województwa. Wartość wszystkich zgłoszonych inwestycji przekraczała 350 mln zł. Zarząd województwa na konkurs przeznaczył 128 mln zł. Dofinansowanie przyznał dla 129 projektów. Ponad 30 mln zł trafi do samorządów z powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego, które zrealizują w sumie 36 drogowych inwestycji.

Wicemarszałek Grabczuk zachęcał samorządowców, by ci jak najszybciej ogłaszali przetargi i ruszali z realizacją prac. – Dzięki temu możemy uzyskać lepszą cenę – mówił. – Wszystkie oszczędności, jakie powstaną po przetargach, wrócą do budżetu województwa lubelskiego. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczymy na kolejny nabór, który ogłosimy za około dwa lata. Niestety, w tym programie nie ma listy rezerwowej, tak jak to było w poprzednim okresie programowania. Projekty, które znalazły się na 130. miejscu i niżej nie dostaną dofinansowania.

Wielu wójtów z ogłaszaniem przetargów zwleka, bo przepisy dotyczące zamówień publicznych są dostosowywane do unijnego prawa. Gdyby teraz ruszyli z przetargami, naraziliby się na ewentualne kary, w wysokości do 10 proc. wartości inwestycji.
Piotr Deniszczuk, starosta chełmski, przyznał, że w ostatnim czasie firmy drogowe oferują bardzo atrakcyjne ceny. – W ostatnich dniach rozstrzygaliśmy przetarg na inwestycje na drogach powiatowych, kilometr asfaltu kosztuje średnio 167 tys. zł. Przy takich cenach warto zaryzykować, bo nawet gmina dostanie karę, to i tak się opłaca – mówił starosta.
Z kolei Jan Łukasik, wójt gminy Wola Uhruska, apelował do wicemarszałka Grabczuka, by władze województwa lubelskiego zorganizowały dla samorządowców szkolenie z prawa zamówień publicznych.
Aż cztery nowe drogi wybuduje gmina Chełm, która otrzyma z unijnych funduszy blisko 3,5 mln zł. Trzy inwestycje zrealizuje gmina Rejowiec Fabryczny. Z UE dostanie w sumie 2,1 mln zł. Niespełna 3 mln zł przyznano powiatowi chełmskiemu, który zmodernizuje odcinek „powiatówki” z Bezka do Busówna i przebuduje drogę w Syczynie. Prawie 1,5 mln zł dostanie gmina Ruda-Huta, która planuje realizację również dwóch inwestycji. Trzy drogi zmodernizuje gmina Wierzbica. Otrzyma na nie 1,2 mln zł unijnej dotacji. Podobną kwotę ma dostać gmina Sawin. Zrealizuje ona jedną inwestycję – przebuduje odcinek z Sawina do Tarnowa. Po jednym projekcie zrealizują gminy Leśniowice i Rejowiec. Pierwsza z nich otrzyma z UE 465 tys. zł, druga blisko 550 tys. zł.

W powiecie włodawskim najwięcej inwestycji, bo aż cztery, zrealizuje gmina Urszulin. Za unijne fundusze trzy drogi zmodernizuje też starostwo powiatowe we Włodawie, a po dwie Wola Uhruska i Hańsk. W powiecie krasnostawskim, oprócz starostwa, dofinansowanie otrzymają również gminy: Żółkiewka, Rudnik, Łopiennik Górny, Izbica i Gorzków. Największa inwestycja to przebudowa ponad 4-kilometrowego odcinka drogi z Wólki Orłowskiej do Orłowa Drewnianego, którą będzie realizował powiat krasnostawski. (ps)