Miliony mogą zostać w Chełmie

Blisko 10 mln zł wyda chełmski szpital na remont i wyposażenie budynku starego szpitala w ramach projektu budowy centrum ortopedii i rehabilitacji. To szansa dla chełmskich firm, bo większość robót to prace budowlane w starym obiekcie.


O chełmskiej ortopedii pisaliśmy wielokrotnie. Najczęściej pokazując ją jako lokomotywę chełmskiego szpitala. Chełmska ortopedia od dawna nie ma sobie równych w regionie. Cieszy się podobną renomą do tej, którą ma zamojska kardiologia. Do naszych ortopedów ustawiają się długie kolejki na zabiegi, np. wstawiania endoprotez. Renomę ortopedii dyrektor szpitala postanowił wykorzystać, tworząc nowy ośrodek ortopedyczno-rehabilitacyjny. Na jego potrzeby ma zostać wyremontowany opuszczony budynek starego szpitala. A możliwość sfinansowania przedsięwzięcia pojawiła się wraz z unijnym projektem realizowanym wspólnie z innymi marszałkowskimi szpitalami.
– Dopięliśmy już projekt na stary szpital i czekamy na podpisanie umowy z marszałkiem – mówi Jacek Buczek, dyrektor chełmskiego szpitala. – Po podpisaniu umowy będziemy mogli przygotować i ogłosić przetargi na prace budowlane. Duża ich część może zostać wykonana przez lokalne firmy i, co za tym idzie, spore pieniądze, które pozyskaliśmy na inwestycję, mogłyby zostać w Chełmie.
Wartość całego przedsięwzięcia oszacowano na blisko 10 mln zł. Termin wykonania to lata 2018-2019.
Nowy ośrodek nie będzie zajmować się tylko leczeniem. Od początku mówiło się, że przy okazji szpital chciałby rozwinąć działalność szkoleniową, by uczyć fachu młodych doktorów nie tylko z Polski. (bf)