Miliony pójdą w rury

Ponad 28 ml zł planuje wydać w ciągu najbliższych lat przedsiębiorstwo Pegimek na budowę i modernizację miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej. Najwięcej środków pochłonie planowana modernizacja magistrali wodociągowej.


Podczas ostatniej sesji radni miasta Świdnik zatwierdzili przedstawiony przez Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek plan rozwoju miejskiej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na lata 2018-2021. Każdego roku na prace związane z budową i remontami sieci wodno-kanalizacyjnej miejska spółka wydaje około 2 mln zł.
– W tym roku 2018 kwota ta będzie jeszcze większa, bo wyniesie blisko 3 mln zł. Planujemy budowę ponad 7 km sieci wodnokanalizacyjnej i zaprojektowanie nowych sieci dla mieszkańców o długości ponad 8 km – mówi Hubert Obrusiewicz, prezes Pegimeku.
Przedsiębiorstwo ma w planach m.in. przebudowę sieci wodociągowej na placu Konstytucji 3 maja, przebudowę kanalizacji sanitarnej kompleksu sportowego przy Fabrycznej, budowę sieci kanalizacji przy ul. Targowej, budowę sieć kanalizacji sanitarnej w ulicach Rejkowizna i Jutrzenki oraz Skarżyskiego i Jarzębinowej, a także budowę sieci wodociągowej na Nadleśnej.
Jeśli chodzi o budowę sieci wodociągowej na potrzeby mieszkańców Pegimek będzie prowadził prace w rejonach ulic: Wyszyńskiego, Solidarności, Barwnej, Wyspiańskiego, Skolimowskiej, Działkowca, Turkusowej, Złotej, Słonecznikowej, Jasińskiego, Drewnianej i Mełgiewskiej. Sieć kanalizacyjna na potrzeby mieszkańców planowana jest przy ulicach Solidarności, Działkowca, Turkusowej i Fiołkowej. Te wszystkie inwestycje Pegimek zamierza wykonać w tym roku.
Jednak najbardziej kosztowną – ale też jak podkreśla prezes Obrusiewicz – bardzo potrzebną inwestycją będzie przebudowa magistrali wodociągowej wraz z komorami zasuw.
– To jedna z inwestycji, która pochłonie dużo funduszy w planie wieloletnim, ale jest niezbędna i strategiczna. Awaryjność magistrali rośnie, co wynika również z tego, że jest już wyeksploatowana – powstała jeszcze w latach 80. Jest też – naszym zdaniem – trochę przewymiarowana, więc przy okazji modernizacji planujemy zoptymalizować jej średnicę, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach budowy. Chcielibyśmy przy okazji położyć światłowód – wyjaśnia Obrusiewicz.
Szacowany koszt tej inwestycji to 15 mln zł, ale zarząd spółki zamierza pozyskać na ten cel środki unijne. Kolejna z planowanych inwestycji ujętych w planie wieloletnim to modernizacja równie starej przepompowni ścieków.
– Jeszcze za wcześnie by mówić, w jakim kierunku pójdzie ta modernizacja. Nie zdecydowaliśmy jeszcze, czy będzie to przepompownia, czy tłocznia. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Lada moment powinniśmy  poznać też ekspertyzę obecnego stanu zbiornika, by zdecydować o zakresie niezbędnych do wykonania prac. Później zlecimy opracowanie dokumentacji projektowej całego obiektu. Koszt inwestycji to 4-5 mln zł – mówi prezes Pegimeku. (w)