Miłośnicy kina nagrodzeni

W KDK odbyło się uroczyste podsumowanie trzeciej edycji festiwalu „Kręćmy film!” oraz rozstrzygnięcie 17. powiatowego konkursu filmowego.

Honorowy patronat nad konkursem objęli: starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk oraz przedstawiciel Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych Piotr Kotowski. Anna Antyga – dyrektor II LO, powitała gości, a wśród nich m.in. wicestarostę krasnostawskiego Marka Nowosadzkiego, wiceprzewodniczącego rady powiatu Mirosława Księżuka, Grzegorza Emanuela – aktora i reżysera teatralnego, opiekuna artystycznego letniego projektu „Kręćmy Film!”, Piotra Kotowskiego – rektora Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu, Radosława Dąbrowskiego reprezentującego burmistrza Krasnegostawu, dyrektorów oraz przedstawicieli szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych.

Dyrektor Antyga szczególne podziękowania skierowała do Ewy Magdziarz – opiekuna MDKF „Iluzjon”, lidera Filmoteki Szkolnej i organizatora powiatowego konkursu filmowego. Jego uczestnicy przygotowali prace w trzech kategoriach: praca filmowa (fotograficzna/fotokast), plakat oraz scenariusz filmowy. Zaproponowane kategorie spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Na konkurs zgłoszono 57 prac wykonanych przez 64 uczniów z 12 szkół: SP z Małochwieja Dużego, Siennicy Nadolnej, Krupego i Rejowca, III LO w Lublinie oraz SP nr 1, SP nr 3, SP nr 4, SOSW, I i II LO z Krasnegostawu, a także z krasnostawskiego MDK.

Pierwszą nagrodę w kategorii praca filmowa zdobyli ex aequo: Adam Sadowski i Michał Kosmowski z SP nr 4 w Krasnymstawie za film „Sen”, Agata Sapko i Michał Morokiszka z SOSW za fotokast „Żywe obrazy” oraz uczniowie z III LO w Lublinie: Ewa Japola i Miriam Japola za film „Dwa słowa za dużo” i Wiktoria Hejno i Olga Dziedzic za film „Miłość”.

W kategorii plakat filmowy pierwsze miejsce zajęły Natalia Dziekan ze SP w Siennicy Nadolnej (plakat do filmu „Abel, twój brat” w reż. Janusza Nasfetera) oraz Aleksandra Węcławek z II LO w Krasnymstawie (plakat do filmu „Ostry film zaangażowany” w reż. Juliana Antonisza). W kategorii scenariusz filmowy pierwszą nagrodę otrzymały Aleksandra Fidecka z SP nr 4 w Krasnymstawie (scenariusz pt. „Śpieszmy się”) oraz Zofia Kędra z II LO w Krasnymstawie (scenariusz pt. „Maski”). (kg)