Mimo wszystko mamy przyrost

W ciągu minionego roku Urząd Stanu Cywilnego w Świdniku zarejestrował 1008 nowo urodzonych dzieci. To mniej niż rok wcześniej, ale i tak sporo więcej niż np. w Chełmie, w którym zameldowanych jest o ponad 20 tys. mieszkańców więcej niż w Świdniku.

Wg danych USC w 2020 roku w naszym mieście zarejestrowano 1008 nowo narodzonych dzieci. To mniej niż w roku 2019, kiedy było ich 1069, ale i tak więcej – i to sporo – niż np. w Chełmie, gdzie tamtejszy USC zarejestrował w 2020 niespełna 800 urodzeń.

Najpopularniejsze imiona nadawane maluszkom w minionym roku to dla chłopców: Aleksander, Szymon, Adam, Jan, Michał, Mikołaj, Franciszek, Jakub i Tymon, a dla dziewczynek: Alicja, Julia, Zofia, Hanna, Laura, Amelia, Jagoda, a także Łucja, Helena i Kornelia.

Mniej popularne imiona to Dominik, Aleks, Alex, Rafał, Fabian, Eryk, Tadeusz, Fryderyk, Witold, Augustyn i Tobiasz oraz Mia, Nadia, Gloria, Urszula, Janina, Lilia, Melania, Diana, Rozalia, Nela i Gaja.

Spadek w statystykach widać również w liczbie zawieranych małżeństw. W 2020 zarejestrowano ich w Świdniku 153. To o 28 mniej niż w roku 2019. Od kilku lat prawo pozwala na organizację ślubu cywilnego poza lokalem USC, ale w Świdniku w minionym roku nikt nie skorzystał z takiej możliwości.

W 2020 wydano 25 decyzji w sprawie zmiany imion i nazwisk. To mniej niż w ubiegłym roku. 41 par wzięło rozwód.

Wzrost widać za to w danych dotyczących umieralności. Liczba zarejestrowanych zgonów w 2020 roku w Świdniku wynosiła 448, a rok wcześniej 410. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here