Mini rondo maksymalnie poprawi bezpieczeństwo

Dwie firmy stanęły do przetargu na wykonanie długo oczekiwanej przez świdnickich kierowców przebudowy skrzyżowania Al. Lotników Polskich z ulicami Klonową i Rejkowizna wraz z budową odcinka tej ulicy. Obydwie oferty mieszczą się w kwocie 1,25 mln zł, jaką na inwestycję przeznaczyło miasto, więc postępowanie powinno udać się rozstrzygnąć i w najbliższych tygodniach przystąpić do realizacji.


To jedno z najniebezpieczniejszych skrzyżowań w Świdniku. W godzinach szczytu, aleją ciągnie nieprzerwany sznur samochodów i wyjeżdżający z ulicy Klonowej czy Rejkowizna kierowcy, chcąc włączyć się do ruchu, często decydują się na wymuszenie pierwszeństwa. Zdarzają się kolizje i wypadki. Z myślą o poprawie bezpieczeństwa miasto już kilka lat temu zleciło opracowanie koncepcji przebudowy skrzyżowania.

Jako najlepsze rozwiązanie przyjęto budowę małego ronda i wydawało się, że inwestycja zostanie zrealizowana jeszcze przez wyborami samorządowymi w 2018 roku. Sprawa nabrała jednak charakteru politycznego i stała się przedmiotem sporu pomiędzy władzami miasta i powiatu, rządzonego wówczas przez koalicję PSL-PO-ŚWS, które ogłosiły swoje konsultacje z mieszkańcami na temat przebudowy skrzyżowania (zarządcą Al. Lotników Polskich jest powiat, a ulicy Klonowej i Rejkowizna miasto i to ono miało być inwestorem).

– To wyłącznie próba prowadzenia kampanii politycznej poprzez podszywanie się pod inwestycję realizowaną przez urząd miasta – komentowano wówczas w ratuszu, wytykając zarządowi powiatu, że nie dość, że nie chce finansowo partycypować w inwestycji, to przeprowadzając zbędne konsultacje, tylko wydłuży proces projektowania, co jest działaniem na szkodę mieszkańców Świdnika, bo wprowadzenie w tym miejscu rozwiązania poprawiającego bezpieczeństwo jest sprawą pilną.

Po wyborach okazało się, że przebudowa nie jest aż tak pilna i inwestycja nie została ujęta w budżecie na 2019 rok. Władze miasta deklarowały, że ujęta zostanie w tegorocznym budżecie i dotrzymały słowa. Na początku marca ratusz ogłosił przetarg na budowę odcinka ulicy Rejkowizna oraz przebudowę skrzyżowania Al. Lotników Polskich z ul. Klonową i ul. Rejkowizna. Wpłynęły dwie oferty: Firmy AS-PRO Grażyna Sagan z Marysina koło Jastkowa z ceną 1 185 720,00 zł oraz Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Lubartów S.A. z ceną 1 088 616,91 zł.

Obydwie dały na wykonane prace taką samą gwarancję – 60 miesięcy. Oferty mieszczą się w kwocie, jaką na inwestycję przeznaczyło miasto (1,25 mln zł) więc przetarg powinno się udać rozstrzygnąć. W ramach inwestycji na skrzyżowaniu nie tylko powstanie małe rondo, ale również m.in. zostanie wybudowany brakujący kawałek ulicy Rejkowizna wraz z chodnikami po jego obu stronach. Poszerzony zostanie chodnik przy ulicy Klonowej oraz ścieżka przy Al. Lotników Polskich, a przy skrzyżowaniu powstaną bezpieczne przejścia dla pieszych z aktywnymi znakami i nawierzchnią antypoślizgową.

Inwestycja ma być gotowa do końca października. JN