Mini rondo w prezencie od miasta

Na niebezpiecznym skrzyżowaniu powstanie mini rondo

Świdnik przechodzi drogową rewolucję. W mieście realizowanych jest kilkanaście dużych inwestycji drogowych, a kolejna – na skrzyżowaniu Al. Lotników Polskich z ul. Klonową i Rejkowizna – rozpocznie się lada dzień.


To jedno z najniebezpieczniejszych skrzyżowań w Świdniku. W godzinach szczytu z podporządkowanych ulic trudno wydostać się na ruchliwą Aleję Lotników Polskich i często w tym miejscu dochodzi do wymuszeń pierwszeństwa, kolizji, a nawet wypadków. Świdniczanie od lat apelowali o poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu i niebawem tak się stanie. Na początku marca br. ratusz ogłosił przetarg na przebudowę skrzyżowania Al. Lotników Polskich z ul. Klonową i ul. Rejkowizna oraz budowę odcinka ulicy Rejkowizna. Wpłynęły dwie oferty: Firmy AS-PRO Grażyna Sagan z Marysina koło Jastkowa z ceną 1 185 720,00 zł oraz Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Lubartów S.A. z ceną 1 088 616,91 zł.

– Obydwie oferty mieściły się w kwocie 1,25 mln zł, jaką na to zadanie przeznaczyliśmy w budżecie i dawały taką samą 60-miesięczną gwarancję na wykonane prace. W związku z tym za korzystniejszą uznana została tańsza oferta złożona przez PRDL S.A. – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. – Umowa jest już podpisana. Prace ruszą z końcem maja i zakończą się do listopada.

W ramach inwestycji na skrzyżowaniu powstanie mini rondo, które spowolni ruch na AL. Lotników Polskich i pozwoli płynnie włączyć się do niego kierowcom wyjeżdżającym z ul. Klonowej i Rejkowizna. Przy okazji dobudowane będą również fragmenty jezdni ulic przyległych do ronda, powstaną nowe chodniki i fragment ścieżki rowerowej oraz bezpieczne przejścia dla pieszych z aktywnymi znakami i nawierzchnią antypoślizgową.

Choć Al. Lotników Polskich jest drogą powiatową, inwestycja w całości realizowana jest ze środków miasta. JN