Miś Wojtek patronem przedszkola

Choć oficjalnie stanie się to dopiero 18 października, już wiadomo, że Przedszkole nr 4 w Świdniku będzie mieć swojego patrona. Uchwałę w tej sprawie podczas ostatniej sesji przegłosowali świdniccy radni.


Jan Brzechwa, Maria Konopnicka, Dorota Gellner, Joanna Papuzińska czy Maria Kownacka – ci znani i lubiani twórcy literatury dziecięcej patronują świdnickim przedszkolom. Swojego oficjalnego patrona nie miało tylko Przedszkole nr 4. Było nazywane po prostu „czwórką” albo „Misiowym przedszkolem” od logo z wizerunkiem misia. Społeczność przedszkola postanowiła to zmienić

– W tym roku obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i uznaliśmy, że to świetna okazja, by nadać naszej placówce imię – mówiła jakiś czas temu w rozmowie z nami Beata Kowalczyk, dyrektor „czwórki”.

Propozycje patrona dla przedszkola mogły składać same dzieci, ich rodzice i nauczyciele. Wszystkie zebrano i poddano pod głosowanie. Okazało się, że większości najbardziej do gustu przypadła nazwa „Przedszkole Kaprala Niedźwiedzia Wojtka” – niedźwiedzia brunatnego, który z Armią Andersa przeszedł cały szlak z Syrii do Europy, uczestniczył m.in. w bitwie pod Monte Cassino i był ulubieńcem polskich żołnierzy. Następnie placówka zwróciła się do rady miasta o wyrażenie zgody na nadanie placówce takiego imienia.

Jak podkreślała podczas ostatniej sesji dyrektor placówki, Beata Kowalczyk, losy misia Wojtka bardzo zainteresowały dzieci, a nowy patron będzie nie tylko znakiem rozpoznawczym przedszkola, ale będzie także przybliżał przedszkolakom tematykę wolnościową i historię najnowszą. Uchwałę w sprawie nadania imienia dla przedszkola radni przegłosowali jednomyślnie. Uroczyste nadanie go „czwórce” odbędzie się 18 października w Miejskim Ośrodku Kultury. (w)