Mistrz ortografii wyłoniony

Najlepsza dziesiątka uczestników konkursu na czele ze zwycięzcą, Arkadiuszem Kleniewskim

21 osób przystąpiło do ortograficznych zmagań „O Złote Pióro Burmistrza Świdnika”. Najlepszym spośród nich okazał się Arkadiusz Kleniewski z Lublina.


Już po raz dziewiąty w Świdniku odbył się Wojewódzki Konkurs Ortograficzny im. dr. Sławomira Myka „O Złote Pióro Burmistrza Świdnika”. W szranki z ortografią stanęło 21 uczestników. Tekst dyktanda dotyczył m.in. 65. rocznicy powstania klubu sportowego Avia oraz dziesiątego zlotu wuesek, który zaplanowano na ostatni weekend sierpnia. Autorami dyktanda, jak co roku, byli Jadwiga i Waldemar Dziubowie, Monika Lechnio-Lewicka i Agnieszka Wójcik.
– Zawsze zależy nam na tym, aby dyktando nawiązywało do historii, ale i aktualnych wydarzeń z miasta. W ten sposób nie tylko zachęcamy do pogłębiania umiejętności w dziedzinie ortografii, ale promujemy Świdnik – mówi Monika Lechnio-Lewicka.
Otwierając konkurs, burmistrz Waldemar Jakson podziękował jego organizatorom za wieloletnie społeczne zaangażowanie.
– Znając ich dotychczasowe prace, uczestników konkursu zapewniam, że w tekście z pewnością nie zabraknie językowych pułapek. Życzę wam powodzenia i połamania długopisów – mówił W. Jakson.

W tym roku najwięcej trudności uczestnikom dyktanda sprawiła pisownia wielką i małą literą. Kiedy przed nazwą własną pojawiał się jakiś przymiotnik, piszący często mieli problem z określeniem, czy jest on częścią tej nazwy, czy nie.
– Ale ogólnie poziom konkursu był w tym roku wysoki – dodaje M. Lechnio-Lewicka.
Spośród wszystkich uczestników, którzy przystąpili do dyktanda, najlepszy okazał się Arkadiusz Kleniewski z Lublina i to właśnie on zdobył tytuł świdnickiego Mistrza Ortografii. W finałowej dziesiątce znaleźli się także: Bartosz Apanasienko, Aleksandra Giza, Piotr Kopeć, Magdalena Koszowska, Teresa Przekaza, Aleksandra Rejmak, Kacper Śliwa, Michał Wroński i Anna Zaremba.
W nagrodę zwycięzca otrzymał ufundowane przez burmistrza pióra, a pozostali laureaci drobne upominki – wśród nich najnowszą publikację świdniczanina Janusza Stefaniaka oraz unikatowe wydania książek w tłumaczeniu jednego z najwybitniejszych esperantystów świata, Tomasza Chmielika – świdniczanina i kolegi pomysłodawcy dyktanda, dr. Sławomira Myka.
Dyktando zorganizowali: Gimnazjum nr 3 w Świdniku, Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku, Urząd Miasta Świdnik. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: burmistrz Waldemar Jakson, poseł Artur Soboń i wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
Przyszłoroczne dyktando będzie jubileuszowym, dlatego organizatorzy już dziś zastanawiają się, jak podkreślić jego wyjątkowy charakter. Niewykluczone, że do zmagań z ortografią zostaną zaproszeni mistrzowie z poprzednich edycji konkursu. (w)