Mistrzowie scenografii i kostiumów zapraszają

Organizatorzy Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” (20-23 kwietnia) w Centrum Spotkania Kultur dowodzą, że ta materia jest sztuką. Zilustrują to trzy wyborne spektakle teatralne, także autorskie spotkania z mistrzami scenografii i kostiumologii, podczas których dowiemy się o ich dorobku w tej dziedzinie.


– Festiwal „Scena w Budowie” wypływa z korzeni naszej instytucji i jej historii oraz pozwala nam od nowa interpretować rolę teatru, zadając pytania o jego cele w XXI w. Scenografia i kostium to język uniwersalny, odczytywany w każdej kulturze. Spotkania kultur potrzebują właśnie takich narzędzi komunikacji – uważa Piotr Franaszek, dyrektor CSK w Lublinie, które jest areną tego przedsięwzięcia.
To pierwsza edycja Festiwalu, którego dyrektorem artystycznym został Leszek Mądzik, prof. KUL, twórca teatru, mistrz oprawy scenicznej. Istotą wydarzenia jest konkurs, w którym będą nagradzane najciekawsze zjawiska w polskiej scenografii. Do udziału zgłoszono 70 przedstawień z całego kraju, 6 z nich zakwalifikowano do finału. Jury w składzie: Paweł Dobrzycki, Anna Królica, Ewa Kuryluk, Dorota Roqueplo przyzna nagrody finansowe i statuetkę „Złota Kieszeń”. Grand Prix Festiwalu to nagroda w wysokości 10 tys. zł dla najlepszej prezentacji festiwalowej, Nagroda za najlepszą scenografię oraz nagroda za najlepszy kostium wynoszą po 7,5 tys. zł. Zdobywców tych trofeów poznamy 22 kwietnia podczas gali festiwalowej, którą poprowadzi red. Tomasz Raczek.
Bilety na poszczególne spektakle można nabyć w kasie CSK lub poprzez www.spotkaniakultur.com. W sprzedaży są również karnety w cenie 100 zł, które uprawniają do obejrzenia wszystkich punktów programu.

Na wielkiej scenie Centrum zobaczymy następujące spektakle: 20 kwietnia, godz. 19 – „Fahrenheit 451” Teatru Wybrzeże (reż. Marcin Liber) z udziałem Katrzyny Figury, spektakl z monumentalną, efektowną scenografią Mirka Kaczmarka, 23 kwietnia, już w sali Teatru Muzycznego (gmach teatralny), o godz. 18: „Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza” – Polski Teatr Tańca – Balet Poznański, na motywach utworów Różewicza, ostatni spektakl choreografki Ewy Wycichowskiej. W tej samej sali o godz. 20 zobaczymy „Kumerniso – o tym, jak Świętej Panience broda rosła” spektakl Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni w scenografii Agaty Duday-Gracz, z Magdaleną Kumorek w roli tytułowej.
Wydarzenia towarzyszące w przestrzeni CSK to m.in.: wystawa twórczości Andrzeja Kreütz-Majewskiego, naczelnego scenografa Teatru Wielkiego w Warszawie (autor dekoracji i kostiumów do niezliczonych realizacji operowych); kostiumy z kolekcji Teatru Wielkiego, Opery Narodowej, teatrów Andersena oraz Juliusza Osterwy w Lublinie.
To także szereg spotkań z mistrzami scenografii: 20, 21, 22 kwietnia o godz. 17 – detale w programie Festiwalu: www.spotkaniakultur.com/pl/node/652.
Marek Rybołowicz