Młody jubilat z zasługami dla Polski

Z okazji 65. urodzin miasta świdnickie przedszkolaki zebrały się na placu Konstytucji 3 maja, gdzie utworzyły „żywy” herb Świdnika

Świdnik świętował 65-lecie nadania, 7 października 1954 roku, praw miejskich. Z tej okazji odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Świdnik oraz okolicznościowa gala w Miejskim Ośrodku Kultury, podczas których wyróżniono osoby zasłużone dla miasta. Z okazji jubileuszu ukazała się również książka „101 powodów, dlaczego kocham Świdnik”, a najmłodsi świdniczanie utworzyli imponujący, „żywy” herb miasta. – Jesteśmy bardzo młodym miastem, ale już wielokrotnie zapisywaliśmy się w historii Polski – podkreślał podczas uroczystości, burmistrz Waldemar Jakson.


Świętowanie nadania Świdnikowi praw miejskich zaczęło się w ubiegłą niedzielę, 6 października, od mszy świętej w intencji miasta i jego mieszkańców odprawionej w parafii pw. NMP Matki Kościoła. Następnie w ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Świdnik, podczas, której radni przyznali pośmiertnie tytuł honorowego obywatela miasta – gen. pilotowi Jerzemu Piłatowi – pochodzącemu ze Świdnika lotnikowi, dowódcy 12 Bazy Lotniczej w Mirosławcu, który zginął tragicznie 23 stycznia 2008 roku w katastrofie lotniczej samolotu CASA.

– Nadanie tytułu honorowego obywatelstwa generałowi Jerzemu Piłatowi jest wyrazem szacunku i uznania za wzorową służbę w Siłach Powietrznych Rzeczpospolitej Polskiej, nienaganną postawę wobec podwładnych, przyjaciół i rodziny oraz śmierć poniesioną w służbie ojczyzny – mówił Włodzimierz Radek, przewodniczący Rady Miasta Świdnik. – Generał może być przykładem dbałości o zawodowy etos i chlubę z wojskowych tradycji.

Podczas sesji radni przyjęli również uchwałę o przekazaniu powiatowi świdnickiemu 2,1 mln zł dofinansowania do drugiego etapu przebudowy ul. Racławickiej w Świdniku. Finansowe partycypowanie w realizowanej od wakacji inwestycji (łącznie wartej ponad 8 mln zł, z czego 3 mln zł stanowi dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych – przyp. aut.) ratusz deklarował jeszcze przez wakacjami, a teraz formalnie to przypieczętował.

Życzenia i wyróżnienia

Potem uroczystości przeniosły się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, gdzie okolicznościową galę otworzył burmistrz Świdnika, Waldemar Jakson.

– Jesteśmy bardzo młodym miastem, ale przez ten krótki okres wielokrotnie zapisywaliśmy się w historii Polski – podkreślał włodarz miasta. – Wielka w tym zasługa ludzi, którzy są najcenniejszym elementem każdego miasta. Przyjeżdżali do nas z różnych zakątków kraju, przywieźli ze sobą swoje tradycje i wartości. Wśród nich najważniejsza była wierność wobec Boga, bliźnich i siebie. Cały czas pamiętamy o przeszłości, ale patrzymy w przyszłość i robimy wszystko, co tylko się da, żeby mieszkańcom w Świdniku żyło się jak najlepiej.

Głos zabrali również goście, którzy chcieli przekazać na ręce burmistrza gratulacje i życzenia dalszego rozwoju i pomyślności dla miasta i jego mieszkańców.

– Historię Świdnika tworzą również ludzie, którzy od wielu lat działają w samorządzie. Efekty tej pracy są widoczne na każdym kroku od chodników, ulic, osiedli aż po infrastrukturę sportową – mówił Mirosław Tarkowski, dyrektor departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego, a jednocześnie świdnicki radny, który na uroczystości reprezentował marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego.

Okolicznościowe adresy, z gratulacjami i życzeniami, na ręce burmistrza przekazali Artur Soboń, świdnicki poseł i wiceminister inwestycji i rozwoju, Krzysztof Żuk, prezydent Lublina oraz Łukasz Reszka, starosta powiatu świdnickiego.

Po przemówieniach i odczytach przyszedł czas na uhonorowanie licznego grona świdniczan oraz instytucji szczególnie zasłużonych dla swojego miasta. Tytuł „Zasłużony dla miasta” przyznano Stowarzyszeniu Wspólnota Świdnicka, które organizuje wiele wydarzeń integrujących świdniczan i promujących miasto, w tym m.in. Biegi Niepodległości, a odznaczenie „Nil Virtuti Civili Invium” (Nic nie Stoi na Przeszkodzie Cnocie Obywatelskie) przyznawane szczególnie zasłużonym dla miasta odebrały: Joanna Markuszewska z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej i Edyta Socha, dyrektor Spółdzielczego Domu Kultury. Kolejnym z tytułów „Amicus Civitatis” (Przyjaciel Miasta), przyznawanym przez burmistrza za wkład w budowę i rozwój Świdnik oraz troskę o lokalną wspólnotę i pielęgnowanie tradycji miasta, uhonorowano: Piotra Bernata (założyciela i trenera LKSW Dan Świdnik) i Andrzeja Wiśniocha (prezesa Towarzystwa Śpiewaczego Arion w Świdniku oraz założyciela i prezesa Stowarzyszenia Świdnicka Grupa Teatralna „Teatr Drogi”).

Najwięcej osób nagrodzono tytułem „Bene Merenti Civitati Świdnik” (Dobrze Zasłużony Miastu Świdnik. Doceniono nim: Janusza Adamczyka (świdnicki poeta i nauczyciel), Bogdana Błaszczuka (prezes Stowarzyszenia Wspólnota Świdnicka), Nikodema Buchowieckiego (przewodniczący Klubu Seniorów Lotnictwa w Świdniku i wiceprezes Krajowej Rady Seniorów Lotnictwa), Julianę Farbotkę (właścicielka świdnickiej firmy „Farbotka”, która produkuje ręcznie robione torebki), Leszka Gierszona (trener karate I klasy, wiceprezes Lubelskiego Klubu Karate Kyokushin), Krzysztofa Janusza (dyrektor Aeroklub Świdnik), Bogusława Kocirę (szef Świdnickiego Klubu Rowerowego „Alfa”) i Anitę Woźniak (właścicielka sklepów odzieżowych Fashion Lady’s w Świdniku).

Wręczono również nagrody i wyróżnienia zwycięzcom konkursu plastycznego dla najmłodszych „Memu miastu na urodziny”. W kategorii przedszkolnej I miejsce przypadło Karolinie Czapiewskiej (Przedszkole nr 4), II. Aurelii Karbowiak, a III. Jakubowi Zdunkowi (oboje Niepubliczne Przedszkole Kubuś Puchatek i Przyjaciele). W tej samej kategorii wiekowej wyróżniono prace: Leny Sawy z Przedszkola nr 4 oraz Stanisława Mroza, Wiktorii Łysiak, Julii Winiarczyk i Anny Zgierskiej (wszyscy z Niepublicznego Przedszkola Kubusia Puchatka). Natomiast wśród uczniów szkół podstawowych I miejsce zdobyli uczniowie SP nr 5 – Natalia Roczeń i Oliwier Trąbka. II miejsce przypadło Weronice Sierpień z SP nr 3 oraz Amelii Domaradzkiej z SP nr 4, a III miejsce zajęła Wiktoria Demucha z SP nr 3. Wyróżnienia w tej kategorii przyznano: Mai Krzaczek, Gabrieli Lasocie, Tomaszowi Świciowi, Jakubowi Mazurkiewiczowi i Kacprowi Opoce. Łącznie na konkurs wpłynęło blisko 200 prac.

Niedzielne świętowanie urodzin miasta zakończyło się występami artystycznymi. Na scenie zaprezentowały się sztandarowe świdnickie zespoły: Helicopter Brass Orchestra i Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” oraz nauczyciele i uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich.

Konkurs wisienką na urodzinowym torcie

Z okazji jubileuszu ukazała się również książka „101 powodów, dlaczego kocham Świdnik”, w ubiegły wtorek, na placu Konstytucji 3 maja, najmłodsi świdniczanie, wyposażeni w białe, niebieskie i czerwone karty, utworzyli z nich wielką literę „S”, w kształcie wirującego śmigła, czyli herb Świdnika. Zdjęcie z wydarzenia trafić ma na okolicznościowe pocztówki.

Tego samego dnia w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ul. Niepodległości 13 odbył się wernisaż wystawy „Świdnik moje miasto osobiste”, na którą składają się stare i aktualne zdjęcia miasta, nagrania ze wspomnieniami świdniczan, pamiątkowe medale związane z lotniczym miastem i eksponaty ze Strefy Historii.

Wystawie towarzyszy konkurs „Rozkoduj historię za pomocą kodów QR”, do którego zgłoszenia są przyjmowane do wtorku, 15 października. Zasady konkursu są proste: najpierw trzeba pobrać ze strony internetowej biblioteki lub u bibliotekarza w „MediaStrefie” zgłoszenie do konkursu z zestawem 16 pytań dotyczących historii Świdnika, potem odwiedzić wystawę „Świdnik moje miasto osobiste” w galerii biblioteki, odszukać kody QR, zeskanować je, odczytać informacje i dopasować odpowiedzi do pytań na karcie zgłoszeniowej. Następnie kartę z odpowiedziami należy złożyć w „MediaStrefie” lub wysłać na adres: mediastrefa@bibliotekaswidnik.pl. Do wygrania jest 10 książek „101 powodów, dlaczego kocham Świdnik”. O przyznaniu nagrody decyduje poprawność odpowiedzi i kolejność dostarczenia kart. JN

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here