Młodzi diagności zyskają supernowoczesny warsztat

Dobiega końca budowa stacji diagnostycznej przy Zespole Szkół Samochodowych w Lublinie. Obecnie trwają intensywne prace wykończeniowe. Inwestycja warta 5,8 mln zł powstaje dzięki wsparciu środków europejskich w wysokości blisko 3 mln zł.


Z nowoczesnego budynku stacji skorzystają już na jesieni uczniowie kształcący się w zawodach: technik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych i elektromechanik pojazdów samochodowych. – Zależy nam na tym, by uczniowie kształcili się w warunkach zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy. Budowany obiekt zapewni kształcenie w tym zawodzie na nowoczesnym sprzęcie aktualnie wykorzystywanym przez pracodawców. To kształcenie na najwyższym poziomie – mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty.

Stacja miała powstać już dwa lata temu, jednak wykonawca, firma HEN – BUD, nie spieszyła się z pracami i wkrótce ogłosiła upadłość. Urząd miasta musiał szukać nowego wykonawcy. Konieczne było też zarezerwowanie w budżecie większej sumy, bo wzrosły koszty materiałów budowlanych. Nowy przetarg ogłoszono pod koniec maja ubiegłego roku. Po otwarciu ofert okazało się, że zgłosiła się tylko jedna firma, której oferta przekraczała 5 milionów złotych i była droższa od kwoty 4,8 milionów złotych, którą zarezerwował na ten cel ratusz. Ostatecznie w 2019 roku urząd miasta zdecydował się na tego właśnie wykonawcę, więc budowę stację diagnostyczną kończy firma MEDIA-BUD (Marcin Chocyk) z ul. Żywieckiej w Lublinie.

Przy ul. Długosza powstaje dwukondygnacyjny budynek. Pomieści on stanowisko diagnostyczne oraz trzy stanowiska naprawcze dla pojazdów samochodowych. Znajdzie się w nim również zaplecze dydaktyczne, pracownie, biuro obsługi klienta a także zaplecze administracyjne. Budynek stacji ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: dla zwiększenia bezpieczeństwa osób słabowidzących szklane drzwi oznaczą kontrastowe elementy, a krawędzie stopni schodów wykończy kolor kontrastujący z barwą posadzki.

– Prace budowlane przebiegają sprawnie, a ich zaawansowanie sięga 90%. Budynek jest praktycznie gotowy, trwa instalacja sieci sanitarnych i elektrycznych. Montaż obejmuje m.in. kurtyny powietrzne i wentylatory, odwodnienia liniowe i ceramikę sanitarną, a także urządzenia teletechniczne, gniazda, łączniki i czujniki. W najbliższym czasie pojawią się bramy garażowe, boksy szatniowe i kabiny sanitarne. Tynk mozaikowy pokryje cokoły budynku, a teren wokół zostanie zagospodarowany. Część wyposażenia technologicznego m.in. podnośniki i urządzenia diagnostyczne, są już w stacji – wylicza Joanna Stryczewska z biura prasowego ratusza. EK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here