Młodzi gotowi nieść pomoc

W miniony piątek w II Liceum Ogólnokształcącym im. K.K. Baczyńskiego Klub Honorowych Dawców Krwi im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, działający przy PZL-Świdnik przeprowadził kolejną w tym roku akcję krwiodawstwa i rejestrowania dawców szpiku w szkołach średnich na terenie powiatu świdnickiego. Pełnoletni uczniowie i nauczyciele oddali łącznie 5 litrów krwi.


Świdnicki klub krwiodawców od kilkunastu lat współpracuje ze szkołami. – Chcemy docierać do młodzieży i budować kolejne pokolenia honorowych krwiodawców – mówi Andrzej Słotwiński, prezes Klubu HDK-PCK im bł. ks. J. Popiełuszki przy PZL-Świdnik – Każdą taką akcję poprzedzamy spotkaniem z młodzieżą w szkole, by przekonać ją do idei krwiodawstwa. Opowiadamy młodym ludziom historie swoje i osób, którym udało się uratować zdrowie czy życie.

Podczas piątkowej akcji w II LO udało się zebrać 5 litrów krwi. – Może nie jest to najbardziej imponujący wynik, ale nas ważna jest każda kropla i każdy nowy krwiodawca – uważa prezes Słotwiński.

W najbliższym czasie szkolne akcje krwiodawstwa odbędą się: 26 marca w Zespole Szkół w Piaskach, 29 marca w I LO im. Wł. Broniewskiego i Zespole Szkół nr 1, 2 kwietnia w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej i dzień później w Zespole Szkół w Trawnikach. Mogą w nich wziąć udział pełnoletni uczniowie. JN