Młodzi i zdolni w wakacje się uczą

Już po raz piaty najzdolniejsza młodzież z całej Polski bierze udział w obozie naukowym. organizowanym w ramach programu ADAMED SmartUP. 50 najlepszych uczestników, w tym dwie uczennice z województwa lubelskiego przez 2 tygodnie będą mogli nauczyć się precyzyjnej sztuki szycia chirurgicznego, programowania robotów czy obsługi drukarek 3D.


Województwo Lubelskie reprezentować będą Martyna Osmałek z Piask i Alicja Pietrzak z Lubartowa, uczennice Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie. Piąta edycja obozu naukowego, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W zajęciach organizowanych od 14 do 27 lipca br. uczestniczyć będzie 50 uczniów w wieku 15-19 lat, którzy pomyślnie przeszli przez kilkuetapowy proces rekrutacji do programu.

Udział w wakacyjnym obozie naukowym to dla nich okazja do rozwinięcia swoich skrzydeł pod okiem doświadczonych naukowców, pracy w profesjonalnych laboratoriach oraz poszerzenia dotychczasowej wiedzy. Podczas licznych naukowych spotkań uczestnicy m.in. wyhodują, a następnie będą oglądać pod mikroskopem kryształy białka, nauczą się technik szycia chirurgicznego, przeprowadzą sekcję narządów zwierzęcych, zaprogramują roboty, przetestują symulator lotów oraz druk metodą 3D, a także wprowadzą nadprzewodnik w stan lewitacji z wykorzystaniem efektu Meissnera.

– Udział w obozie naukowym to dla uczestników dopiero początek przygody z programem ADAMED SmartUP. Grono naszych absolwentów liczy już 200 młodych, zdolnych, ambitnych i bardzo kreatywnych osób. I pomimo, że każdy z nich może interesować się inną dziedziną naukową to wszystkich z pewnością cechuje nieprzeciętność, a obóz jest tym etapem, w trakcie którego rozwijamy te różne zainteresowania, a jednocześnie ciekawość otaczającym światem – mówi Martyna Strupczewska, kierownik programu ADAMED SmartUP.

Dziesięciu najlepszych uczestników obozu na kolejnym etapie zostanie objęta dziesięciomiesięcznym indywidualnym programem konsultacji edukacyjnych, a trzech z nich ma szanse na otrzymanie stypendium naukowego.

Rejestracja do kolejnej 6. edycji programu rozpocznie się już we wrześniu i prowadzona będzie pod adresem: www.adamedsmartup.pl. (EM.K.)