Młodzi zaimponowali wiedzą o Niezłomnych

Sebastiana Czobota, ucznia Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych, do konkursu przygotowała nauczycielka historii – Sylwia Wójcik-Wilkołazka

W lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej przy ulicy Wodopojnej odbyło się uroczyste podsumowanie i finałowa gala VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Do Lublina z całej Polski przyjechało blisko 50 laureatów.


Konkurs zorganizowała Fundacja im. Kazimierza Wielkiego. Do udziału zaproszeni byli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z całego kraju. Młodzi ludzie przygotowywali prace literackie, multimedialne i plastyczne poświęcone tematyce Żołnierzy Wyklętych. Wśród uczniów lubelskich szkół ponadgimnazjalnych w kategorii praca multimedialna najlepiej poradził sobie Sebastian Czobot, uczeń Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych. Pod opieką nauczycielki historii Sylwii Wójcik-Wilkołazkiej Sebastian przygotował pracę multimedialną prezentującą jedną z najważniejszych postaci lubelskiego podziemia antykomunistycznego, mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Praca Sebastiana była jedną z trzech najlepszych na etapie regionalnym, a w finale ogólnopolskim uzyskała wyróżnienie. W tej samej kategorii, ale wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, wyróżniła się Laura Szwiec ze SP nr 19 w Lublinie, którą do konkursu przygotowała Marta Bednarczyk. Wszyscy zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali cenne nagrody. Częścią wydarzenia był również pokaz filmów autorstwa laureatów i wystawa najlepszych prac plastycznych. W przeddzień podsumowania uczniowie z całej Polski uczestniczyli w jednodniowym zgrupowaniu, które obejmowało m.in. wycieczkę po lubelskim szlaku „Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Tegoroczny konkurs w roku stulecia odzyskania niepodległości odbywał się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. (EM.K.)