Młodzież szukała przyszłości

Ponad 40 wystawców, tłumy studentów i młodzieży wzięły udział w kolejnych Dniach Kariery, które zorganizowano w minioną środę, 26 października.
– Zainteresowanie było bardzo duże, w tym roku, oprócz oferty wystawców, mamy również propozycję udziału w warsztatach, w ramach których młodzi ludzie mogą zdobywać konkretną wiedzę z zakresu poruszania się po rynku pracy, doskonalenia własnej kreatywności, czy tego jak należy zachowywać się w trakcie rozmowy z pracodawcą – wyjaśnia Monika Różycka – Górska, rzecznik prasowy Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie, organizatora Dni Kariery.
Na warsztatach prowadzonych przez pracowników miejskiego i wojewódzkiego urzędu pracy oraz specjalistów z dziedziny HR młodzi ludzie mogli poznać obowiązujące obecnie nowoczesne trendy w rekrutacji. Studentka II roku Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego, Ilona przyszła na Dni Kariery żeby poznać nowe oferty pracy. – Na razie jestem studentką i nie planuję w ciągu roku akademickiego pracować, ale na wakacje to by była dobra opcja – mówi Ilona. – Jeszcze szukam, choć już znalazłam jedną interesującą ofertę, tylko nie wiem czy mnie przyjmą – dodaje.

Jej koleżanka z roku, Karolina również szukała ofert praktyk. – Znalazłyśmy dużo ofert, które nas interesują, choć zauważyłyśmy że dużo z nich skierowanych jest dla osób już po studiach – mówi studentka biotechnologii. Ponad 40 wystawców miało w swojej ofercie zarówno praktyki wakacyjne, jak i płatne staże. Na stoisku Politechniki okazało się, że chętnych do pracy w dobrym zawodzie nie brakuje. – Oferujemy praktyki z różnych branż IT, firm budowlanych, firm przemysłowych. Studentów najbardziej interesują wymagania, jakie trzeba spełnić u konkretnego pracodawcy. Zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza oferty z działu inżynierii IT czy mechaniki produkcji maszyn – mówi Justyna Wójcik z Biura Karier Politechniki Lubelskiej. Choć stopa bezrobocia w Lublinie ostatnio spada i według ostatnich danych GUS z ubiegłego tygodnia wynosi w Lublinie nieco powyżej 7 procent to Miejski Urząd Pracy stara się aktywizować młodych ludzi poprzez staże czy bezpośrednie skierowania do pracy. – Mamy bardzo dużo pieniędzy skierowanych na aktywizację ludzi młodych, poniżej 30 roku życia – mówi Monika Różycka – Górska. – Niejednokrotnie to pracodawca otrzymuje bezpośredni zwrot kosztów zatrudnienia proponowanej przez nas osoby – dodaje.(EM.K.)