Młodzież znowu wybierze swoją radę

Przez ostatnie półtora roku w zasadzie nie funkcjonowała, ale teraz ma się to zmienić. W tym tygodniu uczniowie świdnickich szkół wybiorą swoich przedstawicieli do Młodzieżowej Rady Miasta. Zasiądzie w niej dwadzieścia osób, które mandat radnego będą sprawować przez najbliższe dwa lata.


Młodzieżowa rada to reprezentacja młodzieży wybrana w wyborach, przeprowadzanych w szkołach na terenie danego samorządu. Jej rolą jest upowszechnienie idei samorządności wśród młodzieży, a także zachęcenie do aktywności. Młodzieżowe rady w założeniu mają opiniować sprawy dotyczące młodych, podejmowane przez dany samorząd, a także zgłaszać swoje inicjatywy w tym zakresie.

W Świdniku Młodzieżową Radę Miasta wybrano po raz pierwszy w 2012 roku. Od tamtego czasu wybory odbywały się jeszcze pięć razy; ostatnio w 2018 roku. Kadencja wybranego wówczas składu upłynęła z początkiem ubiegłego roku i od tamtej pory MRM Świdnik w zasadzie nie działa.

Jak tłumaczyli urzędnicy, działalność rady wybranej w 2018 roku w zasadzie wygasła. Część jej członków ukończyła już naukę w świdnickich szkołach i poszła na studnia. Przeszkodą okazał się także covid, bo gdyby nie pandemia, spotkania rady odbywałyby się częściej, a wybór nowego składu zaplanowano by dużo wcześniej.

Kilka tygodni temu Ratusz zapowiadał, że już wkrótce powołana zostanie nowa młodzieżowa rada.

Zgodnie z zarządzeniem burmistrza, wybory odbędą się w najbliższy piątek, 11 marca od godz. 9 do 15. Do ubiegłego tygodnia poszczególne szkoły miały czas na powołanie i ukonstytuowanie komisji wyborczych oraz zgłaszanie kandydatów do rady. Każdy z nich musiał mieć ukończone 13 lat. W głosowaniu udział wezmą uczniowie wszystkich świdnickich szkół, którzy ukończyli 13 rok życia. Wyniki wyborów poznamy najpewniej po 15 marca. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here